Cezary Łazarewicz - książki tego autora 8 dostępnych produktów
Cezary Łazarewicz jest cenionym dziennikarzem prasowym, publicystą i autorem świetnie przyjętych reportaży. Napisał między innymi publikację „Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsą”, w której wspólnie z Andrzejem Boberem starał się dojść do prawdy na temat kontrowersyjnej postaci byłego prezydenta, a także doskonały reportaż „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, za który otrzymał m.in. Nagrodę Literacką „Nike” 2017.
Cezary Łazarewicz pochodzi z Darłowa w województwie zachodniopomorskim. Urodził się tam 6 lipca 1966 roku. W rodzinnej miejscowości ukończył technikum w Zespole Szkół Morskich. W roku 1985 zaangażował się w działalność społeczno-politycznego opozycyjnego Ruchu Wolność i Pokój. W jego ramach brał udział w redagowaniu i drukowaniu podziemnych gazet, takich jak „Rewers” czy „Ucho”, a następnie w ich kolportowaniu w drugim obiegu na terenie Darłowa, Kołobrzegu i Koszalina. Pod koniec lat osiemdziesiątych Łazarewicz należał do Tymczasowego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” na Pomorzu Środkowym. Był silnie zaangażowany w działalność proekologiczną – sprzeciwiał się budowie elektrowni atomowej w okolicach Darłowa, brał udział w demonstracjach. Od 1988 roku znajdował się na celowniku Służb Bezpieczeństwa PRL w ramach tzw. sprawy operacyjnego rozpracowania (SOR) pod kryptonimem „Kaktus”.
W 1989 roku Łazarewicz był jednym z założycieli antykomunistycznej partii Konfederacja Polski Niepodległej na terenie ówczesnego województwa koszalińskiego. Po pierwszych wolnych wyborach 4 czerwca 1989 roku i zmianach ustrojowych angażował się w stworzenie „Gazety Obywatelskiej”. W tym samym czasie wstąpił do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w której to organizacji w latach 1993-1997 sprawował funkcję wiceprezesa oddziału koszalińskiego.
W 1991 roku Cezary Łazarewicz dołączył do redakcji „Gazety Wyborczej”. W późniejszych latach pisał również do „Przekroju”, „Polityki”, „Wprostu” i „Newsweeka”. W 2015 roku wstąpił w szeregi redakcji portalu Wirtualna Polska. W swojej karierze dziennikarskiej miał również epizod radiowy – przez trzy lata do 2003 roku był dyrektorem szczecińskiego Radia na Fali.
Cezary Łazarewicz specjalizuje się w reportażu prasowym. Swoje teksty wydaje również w formie książek – jak dotychczas ukazały się takie publikacje, jak „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie”, „Sześć pięter luksusu”, „Elegancki morderca” oraz „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza”.
W 2016 roku światło dzienne ujrzał natomiast jego jak dotychczas najbardziej utytułowany reportaż – „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Opisał w nim po kolei wydarzenia od momentu aresztowania, po śmierć zakatowanego chłopaka, ukazując także, w jaki sposób komunistyczne władze próbowały zatrzeć ślady zbrodni i zamieść całą sprawę pod dywan. Reportaż ten został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Haleckiego, Nagrodą MediaTory w kategorii ObserwaTOR oraz Nagrodą „Nike” za najlepszą książkę roku 2017. Wszedł też do finału Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za rok 2016.
Cezary Łazarewicz jest także współautorem – obok Andrzeja Bobera – wywiadu z byłym prezydentem Lechem Wałęsą na temat jego przeszłości. Obaj dziennikarze starają się dociec, co tak naprawdę kierowało dawnym przywódcą „Solidarności” w jego politycznych poczytaniach, nie bojąc się trudnych pytań na przykład o jego współpracę z SB.
- Sortowanie: Według popularności
- Sortowanie: Według popularności