Chris Niedenthal
Chris Niedenthal to wybitny i ceniony na całym świecie polsko-brytyjski fotograf i reporter, laureat nagrody World Press Photo. Fotografie Chrisa Niedenthala ukazywały się na okładkach takich czasopism jak „Time Magazine”, „Der Spiegel”, „Forbes” oraz „Newsweek”, zostały
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
Chris Niedenthal
Chris Niedenthal to wybitny i ceniony na całym świecie polsko-brytyjski fotograf i reporter, laureat nagrody World Press Photo. Fotografie Chrisa Niedenthala ukazywały się na okładkach takich czasopism jak „Time Magazine”, „Der Spiegel”, „Forbes” oraz „Newsweek”, zostały również wydane w formie albumów, takich jak „1989”, „Chris Niedenthal – Wybrane fotografie 1973-1989” oraz „13/12 Polska Stanu Wojennego”.
Chris Niedenthal urodził się 21 października 1950 roku w Londynie. Jego rodzice wyemigrowali do Wielkiej Brytanii przed II wojną światową, a poznali się już w Londynie – matka Chrisa Niedenthala była przed wojną stenotypistką w Polskiej Agencji Telegraficznej, natomiast ojciec był prokuratorem w Wilnie.
Swój pierwszy aparat fotograficzny Niedenthal otrzymał w prezencie od rodziców w wieku jedenastu lat – był to model Kodak Starmite. Od tego czasu coraz więcej czasu poświęcał na zgłębianie tajników sztuki fotograficznej. Kilka lat później ukończył studia fotograficzne na London College of Printing.
W 1973 roku wyjechał do Polski, gdzie pracował jako korespondent-freelancer na rzecz magazynu „Newsweek”. Następnie nawiązał również współpracę z magazynem „Time”. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych stworzył fotoreportaże nie tylko w Polsce, ale również w Europie Centralnej i Związku Radzieckim – powstały wtedy między innymi reportaże o kościołach zakładanych w Polsce wbrew zakazom władz państwowych oraz o powstaniu „Solidarności”, a także relacja z wprowadzenia stanu wojennego. Niedenthal uwiecznił również wizytę Jana Pawła II w 1979 roku i upadek muru berlińskiego. Zdjęciem węgierskiego sekretarza generalnego KC Janosa Kadara Niedenthal zapewnił sobie w 1986 roku nagrodę World Press Photo. Jedną z najsłynniejszych fotografii Chrisa Niedenthala jest ujęcie transportera SKOT na tle wielkiego afisza reklamującego film „Czas apokalipsy” Francisa Forda Coppoli w 1981 roku.
W 1995 roku zamieszkał na stałe w Warszawie i trzy lata później otrzymał polskie obywatelstwo. W swojej karierze Niedenthal realizował również większe projekty fotograficzne, które można było podziwiać na wystawach, takich jak „Tabu. Portrety Nie Portretowanych”, „PracujeMY” oraz „Listy do syna”, przedstawiające fotografie niepełnosprawnych intelektualnie, oraz „Sąsiadka”, projekt opowiadający o pogromie Żydów w Jedwabnem. Ukazało się również kilka albumów Chrisa Niedenthala, między innymi „13/12. Polska stanu wojennego”, „Chris Niedenthal. Wybrane fotografie 1973-1989” oraz „Polska Rzeczpospolita Ludowa. Rekwizyty”. W 2011 roku wydano autobiografię artysty zatytułowaną „Chris Niedenthal. Zawód: Fotograf”.
- Sortowanie: Według popularności