Grzegorz Ryś - książki tego autora 20 dostępnych produktów
Grzegorz Ryś jest polskim duchownym rzymskokatolickim, który medialnie dał się również poznać jako komentator telewizyjny i radiowy pielgrzymek Jana Pawła II oraz autor publikacji np. „Czy wiara ma sens?”, „Skandal miłosierdzia” oraz „Pierwsze jest pierwsze”, poświęconych zwłaszcza zagadnieniom związanym z historią Kościoła, a także problemom religijno-moralnym.
Grzegorz Ryś przyszedł na świat 9 lutego 1964 roku w Krakowie. W latach osiemdziesiątych przyszły duchowny rzymskokatolicki rozpoczął studia w Papieskiej Akademii Teologicznej, gdzie studiował równolegle na Wydziale Teologicznym oraz Wydziale Historii Kościoła, a także na Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. W 1988 roku przyjął święcenia prezbiteratu, których to udzielił mu kardynał Franciszek Macharski. Uroczystość miała miejsce w katedrze na Wawelu.
W 1994 roku Grzegorz Ryś uzyskał tytuł doktorski, broniąc rozprawy w zakresie pobożności ludowej na ziemiach polskich w czasach średniowiecza. Sześć lat później duchowny zdobył również habilitację z nauk humanistycznych, pracując nad zagadnieniami dotyczącymi osoby Jana Husa w dobie Wielkiej Schizmy Kościoła.
Od 1988 do 1989 roku Grzegorz Ryś pełnił funkcję wikariusza w jednej z parafii w Kętach – niedużym mieście w województwie małopolskim. Oprócz posługi duszpasterskiej, duchowny prowadził również działalność naukową na swoich macierzystych uczelniach, tj. w Papieskiej Akademii Teologicznej, przekształconej później w Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, oraz w Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie przez 4 lata pełnił rolę rektora.
Rozpoznawalność zdobył jako komentator pielgrzymek Jana Pawła II w TVP oraz Polskim Radiu. Ponadto, po śmierci papieża, Grzegorz Ryś był jednym ze współorganizatorów czuwania modlitewnego. Duchowny był również członkiem komisji Trybunału Rogatoryjnego, działającej podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.
Grzegorz Ryś prowadzi również działalność publicystyczną. Jest związany z takimi czasopismami jak „Tygodnik Powszechny”, „Znak” oraz „Przewodnik Katolicki”. Ponadto od lat 90. wydaje książki, w których porusza tematy związane m.in. z historią Kościoła (np. „Inkwizycja”, „Celibat”) oraz zagadnieniami moralno-religijnymi (np. „Bogaci jego ubóstwem” i „Czy wiara ma sens?”).
W lipcu 2011 roku, za sprawą mianowania przez ówczesnego papieża Benedykta XVI, Grzegorz Ryś otrzymał nominację biskupią. Święceń na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej udzielił mu dwa miesiące później kardynał Stanisław Dziwisz. Zawołaniem biskupim duchownego stały się słowa „Moc w słabości”. W tym samym roku Grzegorz Ryś został przewodniczącym Zespołu do spraw Nowej Ewangelizacji, działającego w ramach instytucji zrzeszającej polskich biskupów – Konferencji Episkopatu Polski.
Polski duchowny jest członkiem powołanej w 2000 roku Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Od 2012 roku zasiada on w powołanej na 6 lat Radzie III Kadencji.
- Sortowanie: Według popularności
- Sortowanie: Według popularności