Jan Grzegorczyk
Jan Grzegorczyk jest polskim dziennikarzem, redaktorem i pisarzem, który w swoich książkach, wśród których wymienić można takie publikacje jak „Cudze pole”, „Chaszcze” czy „Perła”, koncentruje się na zagadnieniach duchowości i wiary chrześcijańskiej.
Jan Grzegorczyk
Jan Grzegorczyk
Jan Grzegorczyk jest polskim dziennikarzem, redaktorem i pisarzem, który w swoich książkach, wśród których wymienić można takie publikacje jak „Cudze pole”, „Chaszcze” czy „Perła”, koncentruje się na zagadnieniach duchowości i wiary chrześcijańskiej.
Jan Grzegorczyk przyszedł na świat w Poznaniu, 12 marca 1959 roku. Jest absolwentem wydziału polonistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W trakcie swojej dziennikarskiej kariery publikował swoje felietony na łamach „Przeglądu Sportowego”, od 1982 roku współpracował też z katolickim pismem „W drodze”, wydawanym przez poznańskich dominikanów. Odszedł z redakcji w 2011 roku.
W redakcji „W drodze” poznał wielu wybitnych twórców, pisarzy i poetów, wśród których byli Gustaw Herling Grudziński, Anna Kamieńska, Andrzej Kijowski i Julian Stryjkowski, jednak największy wpływ na późniejsze życie Grzegorczyka miał Roman Brandstaetter, pisarz chrześcijański, który przewidział rozwój jego literackiej kariery.
Inną ważną przyjaźnią w życiu pisarza była ta z ojcem Janem Górą, który znany był z tego, że powołał do życia Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000. Wraz z nim napisał kilka książek, wśród których są na przykład „Ryba to znaczy Chrystus” i „Skrawek Nieba”. Publikacja z 2014 roku – „Święty błazen” – była zapisem szczerej rozmowy z zakonnikiem i zarazem ostatnią publikacją w życiu ojca Góry, który zmarł pod koniec 2015 roku.
Jan Grzegorczyk znany jest również z przeprowadzania licznych wywiadów, w tym z księdzem Janem Twardowskim, Zenonem Laskowikiem i ojcem Karolem Meissnerem. Nie wahał się w nich zadawać trudnych pytań o sferę tabu.
Debiut literacki Grzegorczyka miał miejsce w 1998 roku, gdy światło dzienne ujrzała książka zatytułowana „Każda dusza to inny świat”, w której wiele uwagi poświęcił bożemu miłosierdziu. W publikacji z 2006 roku pod tytułem „Niebo dla akrobaty” ponownie sięgnął w swoich rozważaniach po to właśnie zagadnienie.
Od 2003 do 2016 roku pracował nad fabularną pentalogią z księdzem Wacławem Groserem w roli głównej, która obejmuje książki „Adieu”, „Trufle”, „Cudze pole”, „Jezus z Judenfeldu” i „Perła”. Do napisania tego cyklu powieści zainspirowały go liczne rozmowy i wywiady przeprowadzone na początku lat dziewięćdziesiątych z młodymi księżmi.
Grzegorczyk jest także autorem scenariuszy do filmów dokumentalnych (były to „Raj odzyskany”, Skrawek nieba” oraz „Widziałem wielu Bogów) i słuchowisk radiowych (jak na przykład „Tata kupi mi auto” i „List do Papieża”), wspólnie z żoną tłumaczy też obcojęzyczne książki, głównie z języka angielskiego.