Jarosław Sokołowski
Jarosław Sokołowski jest w Polsce powszechnie znany jako świadek koronny oraz były członek tzw. gangu pruszkowskiego. Ogromną poczytnością cieszą się książki powstałe na podstawie jego rozmów z Arturem Górskim, m.in. „Masa. O kobietach polskiej mafii” oraz „Masa. O pieniądzach
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
Jarosław Sokołowski
Jarosław Sokołowski jest w Polsce powszechnie znany jako świadek koronny oraz były członek tzw. gangu pruszkowskiego. Ogromną poczytnością cieszą się książki powstałe na podstawie jego rozmów z Arturem Górskim, m.in. „Masa. O kobietach polskiej mafii” oraz „Masa. O pieniądzach polskiej mafii”, które odsłaniają kulisy przestępczego świata w Polsce przełomu lat 80. i 90.
Jarosław Sokołowski, pseudonim „Masa” urodził się w 1962 roku w Pruszkowie. Dorastał w pobliskiej wsi Komorów. Ojciec Sokołowskiego był pięściarzem, natomiast matka pracowała w fabryce. Gdy późniejszy przestępca miał dwa lata, jego ojciec porzucił rodzinę.
Po ukończeniu szkoły podstawowej, Sokołowski kontynuował edukację w technikum o profilu samochodowym w Grodzisku Mazowieckim oraz w szkole budowlanej w Pruszkowie.
Pod koniec lat 80. „Masa” rozpoczął działalność przestępczą. Początkowo związał się z grupą, która napadała na ciężarówki transportujące papierosy i dokonywała legalizacji kradzionych samochodów. Jego „kariera” jednak szybko się rozwinęła. Wkrótce Jarosław Sokołowski przeniknął w szeregi najwyżej usytuowanych w hierarchii gangu pruszkowskiego. Współpracował m.in. z liderem grupy Andrzejem Kolikowskim (znanym pod pseudonimem „Pershing”). Działalność przestępcza „Masy” doprowadziła do przeprowadzania w latach 90. kilku zamachów na jego życie.
Oprócz zarabiania na łamaniu prawa, Jarosław Sokołowski prowadził również legalną działalność: był współwłaścicielem jednej z warszawskich dyskotek oraz właścicielem restauracji w Pruszkowie. Ponadto stał się w tym czasie ważną osobą publiczną – był zapraszany na wystawne przyjęcia i brylował w mediach.
Działalność przestępcza Sokołowskiego trwała do końca lat 90., kiedy to za wymuszenie rozbójnicze został zatrzymany przez policję. Wkrótce okazało się, że doniesienie zostało złożone przez dłużnika „Masy”, któremu Sokołowski pożyczył pieniądze, a następnie domagał się odsetek. Areszt przestępca opuścił po zaledwie 5 miesiącach, po których zdecydował się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości. W 2002 roku Sokołowskiemu został nadany przez sąd status świadka koronnego. Jego zeznania miały pomóc w ujęciu członków tzw. gangu pruszkowskiego. Przedstawione przez „Masę” dowody doprowadziły do aresztowania i skazania kilku mafijnych bossów.
Jako świadek koronny Jarosław Sokołowski jest otoczony ścisłą ochroną Centralnego Biura Śledczego Policji. Nie jest publicznie znane jego miejsce pobytu. W telewizji „Masa” pojawia się w kominiarce, a jego głos jest dodatkowo zniekształcany, aby uniemożliwić identyfikację byłego gangstera.
W 2014 roku światło dzienne ujrzała książka autorstwa Artura Górskiego pod tytułem „Masa o kobietach polskiej mafii”, która powstała na skutek obszernego wywiadu z Jarosławem Sokołowskim. Publikacja została przez wielu okrzyknięta wstrząsającą ze względu na drastyczne wyznania byłego przestępcy. Sukces wydawniczy książki sprawił, że wkrótce pojawiły się jego kontynuacje: „Masa. O pieniądzach polskiej mafii” oraz „Masa. O porachunkach polskiej mafii”.
- Sortowanie: Według popularności