Joanna Bator
Joanna Bator jest polską pisarką i publicystką. Mocną pozycję na rynku czytelniczym ugruntowały jej takie tytuły, jak doceniona w Polsce i za granicą powieść pod tytułem „Piaskowa Góra”, „Japoński wachlarz”, uznana za najlepszą antropologiczną pozycję roku 2004, oraz
Czytaj dalejJoanna Bator
Joanna Bator jest polską pisarką i publicystką. Mocną pozycję na rynku czytelniczym ugruntowały jej takie tytuły, jak doceniona w Polsce i za granicą powieść pod tytułem „Piaskowa Góra”, „Japoński wachlarz”, uznana za najlepszą antropologiczną pozycję roku 2004, oraz nagrodzona Literacką Nagrodą Nike publikacja „Ciemno, prawie noc”.
Joanna Bator, a właściwie Joanna Bator-Łukasiewicz urodziła się 2 lutego 1968 roku w Wałbrzychu. Jest absolwentką studiów kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim. Ponadto pisarka zdobyła tytuł doktora w Szkole Nauk Społecznych w Warszawie, broniąc pionierskiej rozprawy związanej z feministycznymi dyskusjami w odniesieniu do psychoanalizy i postmodernizmu.
Od 1999 roku przez blisko kolejnych 10 lat pisarka pełniła funkcję pracownika naukowego zatrudnionego przez Instytut Filozofii i Socjologii PAN. Przez pewien czas była również wykładowcą akademickim na różnych uczelniach w stolicy, m.in. w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. W międzyczasie Joanna Bator wyjechała na kilka międzynarodowych stypendiów: do Nowego Jorku, Londynu oraz Tokio.
Pobyt w Japonii rozwinął w pisarce zamiłowanie do japońskiej kultury. W 2011 roku ukazała się książka Bator poświęcona tematyce właśnie tego państwa, zatytułowana „Japoński wachlarz”. Do publikacji tekstu autorka wykorzystała zebrane w „Kraju Kwitnącej Wiśni” materiały i zapiski dokumentujące jej codzienne obserwacje oraz spotkania z dalekowschodnią kulturą. Książka została bardzo wysoko oceniona przez krytyków. Wkrótce autorkę nagrodzono za tę pracę Nagrodą Wydawców oraz Nagrodą im. Beaty Pawlak. Do tematyki Japonii pisarka powróciła w 2014 roku, kiedy ukazała się jej publikacja „Rekin z parku Yoyogi”. W znacznie dojrzalszych treściach czytelnicy mogą odnaleźć te same ciepłe uczucia autorki, które żywi do kraju na Dalekim Wschodzie.
W 2011 roku Joanna Bator porzuciła karierę naukową i skupiła się głównie na pisarstwie. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 2002 roku książką pod tytułem „Kobieta” – publikacja nie odniosła jednak większego sukcesu na rynku czytelniczym. Dopiero druga powieść, „Piaskowa Góra”, przyniosła autorce rozpoznawalność zarówno w Polsce, jak i za granicą. Za tę publikację pisarka została wyróżniona m.in. nominacją do Nagrody Literackiej Nike. Ponadto powieść została wydana również w tłumaczeniu na język niemiecki i jako przekład dotarła do finału Niemieckiej Międzynarodowej Nagrody Literackiej.
Rosnącą popularność zapewniły Joannie Bator również kolejne książki, m.in. „Chmurdalia” oraz z pogranicza kryminału i gotyku „Ciemno, prawie noc”, które przyniosły pisarce kolejno nominację oraz Nagrodę Literacką Nike .
Oprócz pisania książek Joanna Bator publikuje również felietony w „Gazecie Wyborczej” oraz „Pani”. Pisarka była przez pewien czas związana również z innymi tytułami, m.in. z „Bluszczem”, „Kulturą i Społeczeństwem” oraz „Tygodnikiem Powszechnym”. Ponadto autorka, obok powieści i felietonów, posiada w swoim dorobku również prace naukowe oraz opowiadania.