Joanna Opiat-Bojarska
Joanna Opiat-Bojarska to polska pisarka, autorka lubianych i cenionych kryminałów i thrillerów, wśród których znajdują się książki „Niebezpieczna gra”, „Koneser”, „Gra pozorów” oraz „To koniec, Anno”. Joanna Opiat-Bojarska z wykształcenia jest ekonomistką –
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
- -36%27,76 zł
42,90 zł
Joanna Opiat-Bojarska
Joanna Opiat-Bojarska to polska pisarka, autorka lubianych i cenionych kryminałów i thrillerów, wśród których znajdują się książki „Niebezpieczna gra”, „Koneser”, „Gra pozorów” oraz „To koniec, Anno”.
Joanna Opiat-Bojarska z wykształcenia jest ekonomistką – ukończyła studia w Poznaniu, przez wiele lat prowadziła prężnie rozwijającą się firmę. Pisarka dzieliła swój czas między obowiązki zawodowe oraz rodzinę – męża i córeczkę. W 2008 roku życie Joanny Opiat-Bojarskiej obróciło się o sto osiemdziesiąt stopni – pewnego dnia zaczęła odczuwać silne bóle pleców, Każdego kolejnego dnia czuła się coraz gorzej, do tego stopnia, że miała problemy z poruszaniem się i wykonywaniem najprostszych czynności.
Po kilku dniach nastąpił całkowity niedowład kończyn, a sparaliżowana Opiat-Bojarska trafiła do szpitala, na oddział neurologiczny. Lekarze zdiagnozowali u pisarki Zespół Guillaina-Barrégo (GBS) – chorobę autoimmunologiczną, która najprawdopodobniej była powikłaniem po wcześniej przebytej grypie. Choroba sparaliżowała Joannę Opiat-Bojarską na wiele tygodni, a lekarze nie byli pewni, czy kiedykolwiek odzyska dawną sprawność ani jak długa będzie jej droga do całkowitej, lub chociażby szczątkowej, rekonwalescencji. Pisarka postanowiła jednak nie dać za wygraną i zaczęła ciężką rehabilitację. Stopniowo zaczynała odzyskiwać kontrolę nad własnym ciałem.
Powolny proces powrotu do zdrowia nie zniechęcał jednak pisarki, wręcz przeciwnie – motywował do jeszcze cięższej pracy. Opłaciło się – po miesiącu potrafiła już stanąć na własnych nogach. Przebyta choroba i doświadczenie paraliżu zmieniły jej podejście do życia – zamiast ponownie rzucić się w wir pracy, zaczęła prowadzić grupę wsparcia dla osób dotkniętych GBS oraz przewlekłą zapalną poliradikuloneuropatią demielinizacyjną CIDP (również chorobą autoimmunologiczną powodującą paraliż i postępujący niedowład). Została też przedstawicielką GBS/CIDP Foundation International w Polsce. Jej doświadczenie i rozmowy z innymi pacjentami zainspirowały ją do napisania jej pierwszej książki – autobiograficzna publikacja „Kto wyłączy mój mózg?” trafiła w ręce czytelników w 2011 roku.
Po pierwszej książce Joanna Opiat-Bojarska czuła niedosyt – postanowiła kontynuować nowo odkrytą pasję. Tak powstały następne książki pisarki, w których coraz głębiej zapuszczała się w głąb ludzkiej psychiki, mówiła o rzeczach i zjawiskach, które społeczeństwo zbywało milczeniem i łamała obowiązujące tabu. Pisarka ma na koncie kilkanaście powieści, wśród których znajdują się aż trzy serie – „Burzyński i Majewski”, w którego skład wchodzą książki „Gdzie jesteś, Leno?”, „Koneser” oraz „Besteller”, seria „Anna Rogozińska”, składająca się między innymi z powieści „Słodkich snów, Anno” oraz „To koniec, Anno”, oraz rozpoczęta wydaną 2016 roku książką „Gra pozorów” seria o pani psycholog Aleksandrze Wilk. Jej powieści charakteryzują się akcją trzymającą w napięciu aż do ostatniej strony, nieprzewidywalnymi zwrotami akcji i bardzo dokładne, koronkowe niemal odwzorowanie rzeczywistości.
- Sortowanie: Według popularności