Julian Barnes
Julian Barnes to wybitny brytyjski pisarz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody Bookera oraz zwanej brytyjskim Noblem David Cohen Prize for Literature. W swoich powieściach, opowiadaniach oraz esejach często w przewrotny, lecz zawsze interesujący i czarujący sposób,
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
- -16%29,51 zł
34,90 zł - -16%27,81 zł
32,90 zł
Julian Barnes
Julian Barnes to wybitny brytyjski pisarz, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody Bookera oraz zwanej brytyjskim Noblem David Cohen Prize for Literature. W swoich powieściach, opowiadaniach oraz esejach często w przewrotny, lecz zawsze interesujący i czarujący sposób, bawiąc się przy tym fabułą i formą literacką, mierzy się z takimi zagadnieniami jak miłość, historia, rzeczywistość oraz prawda. Julian Barnes od prawie czterdziestu lat nie rozstaje się ze swoimi czytelnikami – jest autorem ponad 20 książek, w tym publikacji „Zgiełk czasu”, „Pedant w kuchni”, „Po drugiej stronie La Manche” oraz „Papuga Flauberta”.
Julian Barnes urodził się 19 styczna 1946 roku w brytyjskim mieście Leicester, jednak dorastał w Londynie. Już jako dziecko wykazywał się bujną wyobraźnią, niekiedy określaną wręcz jako „zbyt bujną”. Barnes studiował języki nowożytne na Magdalen College w Oksfordzie, a następnie przez trzy lata pracował jako leksykograf – opracowywał słownik „Oxford English Dictionary”. W 1977 roku zaczął pracę jako recenzent i redaktor działu literackiego w czasopismach „New Statesman” oraz „New Review”. W latach osiemdziesiątych był z kolei zatrudniony jako krytyk telewizyjny dla wspomnianego już „New Statesman” oraz tygodnika „The Observer”.
Kariera literacka Juliana Barnesa rozpoczęła się w 1980 roku, kiedy wydano jego debiutancką powieść pod tytułem „Metroland”. Książka została ciepło przyjęta przez czytelników i krytyków literackich, aczkolwiek była ostro krytykowana przez matkę pisarza, co otworzyło przed młodym Barnesem drzwi do dalszych publikacji, na które, nawiasem mówiąc, nie trzeba było długo czekać. W samych latach osiemdziesiątych ukazały się jeszcze cztery powieści pisarza, między innymi „Historia świata w dziesięciu i pół rozdziałach” oraz przełomowa w karierze pisarza „Papuga Flauberta”, po publikacji której Julian Barnes po raz pierwszy został nominowany do Nagrody Bookera.
W latach dziewięćdziesiątych Barnes cały czas podnosił sobie literacką poprzeczkę – powstały wtedy takie powieści jak „Anglia, Anglia” (która zapewniła mu kolejną nominację do Nagrody Bookera), a także zbiory opowiadań i esejów, między innymi „Po drugiej stronie La Manche”. W kolejnych latach powstały z kolei tak znane powieści jak „Arthur & George” oraz książka uhonorowana Nagrodą Bookera, czyli „Poczucie kresu”.
Julian Barnes jest ponadto laureatem Prix Médicis, Nagrody E. M. Forstera, Grinzane Cavour Prize oraz Nagrody Femina. W 2004 roku pisarz został odznaczony francuskim Orderem Sztuki i Literatury, a siedem lat później otrzymał David Cohen Prize for Literature – wyróżnienie przyznawane wybitnym brytyjskim pisarzom za całokształt twórczości.
Julian Barnes mieszka i tworzy w Londynie.
- Sortowanie: Według popularności