Kazimierz Kutz
Kazimierz Kutz jest polskim reżyserem, scenarzystą oraz politykiem. Jego dorobek filmowy, w którym posiada takie zrealizowane produkcje jak m.in. „Krzyż walecznych”, „Sól ziemi czarnej” oraz „Zawrócony”, przyniósł mu popularność oraz wiele prestiżowych nagród, np. Grand Prix
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
Kazimierz Kutz
Kazimierz Kutz jest polskim reżyserem, scenarzystą oraz politykiem. Jego dorobek filmowy, w którym posiada takie zrealizowane produkcje jak m.in. „Krzyż walecznych”, „Sól ziemi czarnej” oraz „Zawrócony”, przyniósł mu popularność oraz wiele prestiżowych nagród, np. Grand Prix „Złote Grono”, Złote Lwy oraz Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia.
Kazimierz Julian Kutz urodził się 16 lutego 1929 w Szopienicach, jako syn Franciszka i Anastazji Kuców. W późniejszych latach przyjął nazwisko Kutz, które jego przodkowie nosili w XIX wieku.
Kazimierz Kutz jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. W latach 50. ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi i wkrótce zaczął pracę jako reżyser. Początkowo był asystentem Andrzeja Wajdy i uczestniczył przy nagraniach filmu fabularnego „Pokolenie”. W 1959 roku został już samodzielnym reżyserem, a jego debiutem był film pod tytułem „Krzyż walecznych”. Kolejny film Kutza, „Nikt nie woła”, powstał na początku lat 60., jednak nie został on dobrze odebrany przez krytykę. Nie przejmując się niepochlebnymi opiniami, Kutz w ciągu kolejnych kilku lat wyreżyserował również takie produkcje jak „Ludzie z pociągu”, „Ktokolwiek wie...”, a także „Upał”. Pod koniec lat 60. napisał scenariusz, a następnie zrealizował do niego film zatytułowany „Sól ziemi czarnej”. Jak ocenili to krytycy, charakterystyczny w twórczości filmowej Kutza jest topos wędrówki oraz bohatera wędrowca.
Politycznie Kazimierz Kutz zaczął się angażować już w latach 70., kiedy to związał się z opozycją – m.in. nawiązał kontakty z „Solidarnością”. Przez swoje antysocjalistyczne poglądy był inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa, a w stanie wojennym – również internowany. Po wyborach w 1997 roku reżyser został senatorem. Funkcję tę sprawował z kilkuletnią przerwą do 2015 roku. Ponadto Kutz w latach 2001-2005 pełnił urząd wicemarszałka Senatu. W 2007 roku z powodzeniem startował w wyborach do Sejmu RP z ramienia Platformy Obywatelskiej. Partię tę opuścił wraz z Januszem Palikotem w 2010 roku. Cztery lata później spróbował również w swoich sił w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak wynik prawie dwudziestu i pół tysiąca głosów z okręgu śląskiego nie przyniósł mu mandatu.
Po upadku komunizmu w Polsce Kazimierz Kutz został dyrektorem TV Kraków oraz kontynuował działalność reżyserską. Oprócz wyreżyserowanych filmów, Kutz ma na swoim koncie także spektakle telewizyjne, m.in. „Opowieści Hollywoodu”, „Do piachu” czy „Antygonę w Nowym Jorku”. Ponadto reżyser jest również autorem książki „Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko”, zbioru felietonów, które ukazywały się na łamach katowickiego dodatku do „Gazety Wyborczej” w latach 2004-2016 – „Fizymatenta”, oraz powieści „Piąta strona świata”. Ostatnia publikacja, której akcja rozgrywa się na jego rodzinnym Śląsku, przyniosła mu wyróżnienie w postaci nominacji do Nagrody Literackiej Gdynia.
Prywatnie Kazimierz Kutz jest związany ze swoją trzecią żoną, Iwoną Świętochowską-Kutz. Reżyser ma czwórkę dzieci – dwóch synów i dwie córki.
- Sortowanie: Według popularności