Lidia Grychtołówna - płyty tego artysty
Lidia Grychtołówna to polska pedagog i wybitna pianistka, wielokrotna laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych organizowanych w różnych częściach świata na prawie wszystkich kontynentach. Po wielu latach rozwijania imponującej kariery muzycznej artystka postanowiła uchylić
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
Lidia Grychtołówna - płyty tego artysty
Lidia Grychtołówna to polska pedagog i wybitna pianistka, wielokrotna laureatka międzynarodowych konkursów pianistycznych organizowanych w różnych częściach świata na prawie wszystkich kontynentach. Po wielu latach rozwijania imponującej kariery muzycznej artystka postanowiła uchylić rąbka tajemnicy i przedstawić kulisy swojego zawodu w książce zatytułowanej „W metropoliach świata. Kartki z pamiętnika”.
Lidia Grychtołówna urodziła się 18 lipca 1928 roku w Rybniku. Już we wczesnym dzieciństwie zaczęła pobierać nauki gry na fortepianie, początkowo u swoich rodziców, a następnie na lekcjach u Wandy Chmielowskiej. W późniejszych latach doskonaliła swoje umiejętności u pianisty Antoniego Szafranka. W drugiej połowie lat 40. Lidia Grychtołówna rozpoczęła studia w klasie fortepianu w katowickiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Jej absolwentką została w 1951 roku, zdobywając dyplom z najwyższą oceną. Następnie pianistka kontynuowała swoją edukację w klasie mistrzowskiej w Krakowie i Warszawie. Pod koniec lat 50. Lidia Grychtołówna ukończyła kursy mistrzowskie u włoskiego pianisty Arturo Benedettiego Michelangeliego. Nieco wcześniej natomiast została laureatką kilku znaczących międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Rio de Janeiro.
Lidia Grychtołówna jako pianistka zadebiutowała w 1953 roku, występując podczas koncertu wraz z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Następnie jej popisy muzyczne oglądała publiczność w niemal wszystkich krajach europejskich, a ponadto w niektórych państwach Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Azji, a także w Australii. Jedynym kontynentem, którego pianistka zawodowo nie odwiedziła, była Afryka. Lidia Grychtołówna koncertowała pod batutą wielu znanych, polskich i zagranicznych dyrygentów, m.in. Constantina Silvestriego, Wolfganga Sawallischa, Hiroyukiego Iwakiego, Henryka Czyża i Wojciecha Rajskiego.
Repertuar wykonywany przez Lidię Grychtałówną jest bardzo zróżnicowany. Pianistka chętnie sięga po twórczość Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. W jej repertuarze jednak pojawiają się także m.in. utwory powstałe w epoce baroku.
Lidia Grychtołówna cieszy się powszechnym szacunkiem i opinią autorytetu w zakresie gry na fortepianie. Polska pianistka wielokrotnie zasiadała w komisjach jurorskich konkursów muzycznych zorganizowanych np. w Warszawie, Getyndze, Miami i Tokio. Ponadto pracowała w Niemczech jako prowadząca kursów mistrzowskich. W latach osiemdziesiątych natomiast artystka została wykładowcą na Uniwersytecie im. Johannesa Gutenberga w Moguncji.
Za swoją działalność muzyczną i wybitne osiągnięcia na rzecz kultury Lidia Grychtołówna była wielokrotnie nagradzana, zarówno w swoim rodzimym kraju, jak również za granicą. Polska pianistka ma na swoim koncie m.in. Złoty Medal Miasta Mediolanu, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.
- Sortowanie: Według popularności