Maciej Siembieda
Maciej Siembieda to polski pisarz i dziennikarz, który był wielokrotnie nagradzany za swoje reportaże przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich – wyróżnienie to uważane jest za odpowiednik amerykańskiej Nagrody Pulitzera. Siembieda kilkanaście lat poświęcił na zgłębianie tajemniczych
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
Maciej Siembieda
Maciej Siembieda to polski pisarz i dziennikarz, który był wielokrotnie nagradzany za swoje reportaże przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich – wyróżnienie to uważane jest za odpowiednik amerykańskiej Nagrody Pulitzera. Siembieda kilkanaście lat poświęcił na zgłębianie tajemniczych losów „Chrztu Władysława Warneńczyka” Jana Matejki, którego rezultatem jest wciągający thriller z pogranicza powieści historycznej, detektywistycznej i sensacyjnej, „444”, przyrównywany przez wielu do „Kodu Leonarda da Vinci” autorstwa Dana Browna. Obraz Matejki skrywa bowiem równie zdumiewającą tajemnicę, której wyjawienie może zaważyć na losach świata.
Maciej Siembieda urodził się 28 kwietnia 1961 roku w Starachowicach, w województwie świętokrzyskim. Studiował w Opolu oraz Olsztynie, a później sprawował funkcję redaktora naczelnego takich pism jak „Nowa Trybuna Opolska” oraz „Dziennika Bałtycki”. Od ponad trzydziestu lat prowadzi własne śledztwa historyczne, których wyniki pojawiały się w formie reportaży na łamach takich czasopism jak „Polityka”, „Tygodnik Kulturalny” oraz paryska „Kultura”; reportaże Macieja Siembiedy zostały również wydane w formie książek, wśród których znajdują się „Podwieczorek oprawców”, „Pośmiertny zjazd absolwentów” oraz „Gwiazdozbiór odmieńców”. Swoją wiedzą i kunsztem dziennikarskim dzieli się również ze studentami – prowadzi bowiem seminaria dziennikarskie. Jest także autorem książki zatytułowanej „Reportaż po polsku”.
Książka „444” nie była pierwszym spotkaniem Macieja Siembiedy z płótnem Jana Matejki. Dziennikarz już raz opisał interesujące dzieje „Chrztu Władysława Warneńczyka” w reportażu, który ukazał się w 1983 roku na łamach miesięcznika „Opole”. Inspiracją do przekształcenia reportażu w powieść był seans w kinie: Maciej Siembieda obejrzał „Kod Leonarda da Vinci” i pomyślał, że gotowe materiały na równie – jeśli nie jeszcze bardziej – wciągającą i intrygującą opowieść od lat leżą u niego w szufladzie.
Centralny punkt powieści Macieja Siembiedy stanowi obraz „Chrzest Władysława Warneńczyka”, namalowany w 1881 roku przez Jana Matejkę. Obraz otacza gęsta mgła tajemnicy – z niewiadomych powodów jest to najczęściej kradziony polski obraz. Na te fascynującą tajemnicę trafia główny bohater opowieści, prokurator Instytutu Pamięci Narodowej Jakub Kania. Podczas swojego śledztwa spróbuje on połączyć śmiertelny wypadek drogowy w Warszawie, bractwo Bakira, nieślubnego syna Aleksandra I Romanowa oraz awanturniczą historię płótna Jana Matejki. Maciej Siembieda w mistrzowski sposób zaciera w swojej powieści granice między faktami historycznymi i fikcją literacką, trzymając czytelników w nieustającym napięciu przy pomocy misternie skonstruowanej fabuły i nietuzinkowych bohaterów.
- Sortowanie: Według popularności