Magdalena Tulli
Magdalena Tulli jest pisarką oraz tłumaczką, której twórczość dobrze znana jest nie tylko wśród czytelników w Polsce, lecz również m.in. we Francji, Niemczech, Chorwacji, Czechach i na Węgrzech. Napisane przez nią książki, jak chociażby „Sny i kamienie”, „W czerwieni” czy
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
Magdalena Tulli
Magdalena Tulli jest pisarką oraz tłumaczką, której twórczość dobrze znana jest nie tylko wśród czytelników w Polsce, lecz również m.in. we Francji, Niemczech, Chorwacji, Czechach i na Węgrzech. Napisane przez nią książki, jak chociażby „Sny i kamienie”, „W czerwieni” czy też „Włoskie szpilki”, przyniosły autorce wiele wyróżnień literackich, a o ich najwyższym poziomie świadczy również fakt porównań prozy Magdaleny Tulli do utworów takich twórców jak Italo Calvino i Julio Cortázar.
Magdalena Tulli urodziła się 20 października 1955 roku w Warszawie. Jej debiutem literackim była wydana w 1995 roku pozycja „Sny i kamienie”, która zdobyła wiele przychylnych recenzji szczególnie za oryginalność oraz połączenie elementów różnych kultur – europejskiej i orientalnej. Krytycy zwrócili również uwagę na wielowymiarowość dzieła, która uniemożliwia jednoznaczne zinterpretowanie jego treści. Za swój debiut Magdalena Tulli została wyróżniona Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Ponadto w 1996 roku literaturoznawcy i krytycy literaccy w przeprowadzonej przez czasopismo „Nowy Nurt” ankiecie wybrali tytuł „Sny i kamienie” jednym z najważniejszych współczesnych utworów prozatorskich w Polsce.
Kolejne publikacje autorstwa Magdaleny Tulli także spotkały się z bardzo dużym uznaniem. Aż pięć książek z dorobku twórczego tej pisarki znalazło się w finale rozdania Nagrody Literackiej „Nike”: „W czerwieni”, „Tryby”, „Skaza”, „Włoskie szpilki” oraz „Szum”. Ponadto autorka jest również laureatką Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii Nagroda Osobna, którą otrzymała w 2007 roku za cykl zwieńczony tytułem „Skaza”. Sama powieść natomiast została wówczas nominowana do tej samej nagrody, lecz w kategorii Proza.
W 2012 roku pisarka ponownie otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia, którą tym razem przyniosła jej powieść „Włoskie szpilki”. Ten sam tytuł zdobył jednocześnie Nagrodę Literacką Gryfia oraz nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. „Włoskie szpilki” to niezwykle wzruszająca i przejmująca powieść, której bohaterką jest mała dziewczynka zmagająca się z poczuciem osamotnienia i odrzucenia. Dramat dziecka w książce jest tym bardziej dotkliwy, że nie jest on wytworem wyobraźni Magdaleny Tulli, lecz jej osobistych doświadczeń.
W 2013 roku za cały dorobek twórczy autorka otrzymała po raz pierwszy wówczas przyznawaną Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Wyrazem uznania dla twórczości autorki jest również fakt, że jej książki zostały wydane w przekładach na kilkanaście języków obcych, w tym język angielski, francuski, słoweński, włoski, łotewski i litewski.
Oprócz pisania własnych książek Magdalena Tulli zajmuje się również tłumaczeniem literatury. Na tym polu pisarka także odnosi niemałe sukcesy – za przekład z języka włoskiego zbioru opowiadań zatytułowanego „Gniew niebios” autorstwa Fleur Jaeggy została jej przyznana nagroda „Literatury na Świecie”. Magdalena Tulli przetłumaczyła także m.in. szósty tom głośnego cyklu Marcela Prousta „W poszukiwaniu straconego czasu”, tj. powieść zatytowaną „Utracona”, oraz opowiadanie Itala Calvina pod tytułem „Długi dzień”.
- Sortowanie: Według popularności