Philip Roth
Philip Roth był amerykańskim powieściopisarzem żydowskiego pochodzenia. Jego publikacje, wśród których można wymienić chociażby „Kompleks Portnoya”, „Amerykańską sielankę” oraz „Spisek przeciwko Ameryce”, plasowały go wśród najpoważniejszych kandydatów do otrzymania
Czytaj dalejPhilip Roth
Philip Roth był amerykańskim powieściopisarzem żydowskiego pochodzenia. Jego publikacje, wśród których można wymienić chociażby „Kompleks Portnoya”, „Amerykańską sielankę” oraz „Spisek przeciwko Ameryce”, plasowały go wśród najpoważniejszych kandydatów do otrzymania literackiej Nagrody Nobla.
Philip Roth urodził się 19 marca 1933 roku w Newark (New Jersey, USA), w konserwatywnej, żydowskiej rodzinie. Był drugim dzieckiem Bess i Hermana Rothów, Amerykanów pierwszej generacji, których żydowscy przodkowie pochodzili z Galicji. Przyszły pisarz w latach 50. ukończył Weequahic High School w Newark, a następnie rozpoczął studia na Bucknell University. Po uzyskaniu tytułu magistra, Roth wstąpił do armii amerykańskiej, na rzecz której służył dwa lata.
Nieco później pisarz zdecydował się na dalszą edukację na University of Chicago, gdzie studiował literaturę angielską. Następnie zaczął również nauczać kreatywnego pisania najpierw na University of Iowa i Princeton University, a wkrótce potem kontynuował swoją akademicką karierę na University of Pennsylvania, gdzie prowadził zajęcia z literatury porównawczej. W 1988 roku związał się również z Hunter College w Nowym Jorku, jednak trzy lata później ostatecznie porzucił nauczanie.
Pierwsza powieść pisarza, „Goodbye, Columbus”, została wydana w 1959 roku. Niedługo potem Philip Roth otrzymał za nią nagrodę National Book Award. Prawdziwy sukces wydawniczy odniósł jednak dopiero po opublikowaniu w 1969 roku kontrowersyjnej powieści pod tytułem „Kompleks Portnoya”. Tygodnik „Time” umieścił książkę na liście stu najważniejszych powieści angielskojęzycznych opublikowanych po roku 1923, mimo że w wielu państwach została ona objęta zakazem dystrybucji. W latach 70. powstała filmowa adaptacja skandalizującej powieści.
Podczas pobytu w Chicago Philip Roth poznał znanego laureata Nagrody Nobla, Saula Bellowa, a także Margaret Martinson, która w 1959 roku została żoną pisarza. W 1963 roku para zadecydowała o rozstaniu, a pięć lat później Margaret Martinson zginęła w wypadku samochodowym, co nie pozostało bez wpływu na twórczość Rotha, w której jego była partnerka stanowiła częstą inspirację dla postaci żeńskich.
W 1990 roku Roth wziął ślub z angielską aktorką Claire Bloom. Para rozstała się w 1994 roku, a wkrótce potem Bloom opublikowała wspomnienie „Leaving a Doll's House”, gdzie w sposób niepochlebny opisała małżeństwo z pisarzem. Krytycy literaccy ocenili, że zarzuty angielskiej aktorki Roth próbował odeprzeć w publikacji „Wyszłam za komunistę”.
W swoim dorobku literackim Roth posiadał wiele publikacji, które przyniosły mu takie prestiżowe nagrody jak m.in. PEN/Faulkner Award („Operacja Shylock”, „Everyman”, „Ludzka skaza”) oraz Nagroda Pulitzera („Amerykańska sielanka”). Był również mocno typowanym przez krytyków kandydatem do otrzymania literackiej Nagrody Nobla.
Philip Roth zmarł 22 maja 2018 roku w Nowym Jorku.