Remigiusz Mróz - książki tego autora 67 dostępnych produktów
Remigiusz Mróz to jeden z najpopularniejszych współczesnych polskich pisarzy młodego pokolenia. Pisze powieści z różnych gatunków literackich; największą część jego twórczości stanowią kryminały, jednak autor ma na swoim koncie także thrillery prawnicze, powieści historyczne oraz jedną, jak dotychczas, książkę science fiction. Największą sławę przyniosła mu seria powieści o prawniczce Joannie Chyłce, w skład której wchodzą m.in. powieści „Kasacja”, „Oskarżenie” i „Testament”, cykl z komisarzem Wiktorem Forstem, a także samodzielne powieści jak „Behawiorysta” czy „Nieodnaleziona”.
Remigiusz Mróz urodził się 15 stycznia 1987 roku w Opolu. Tam też chodził do I Liceum Ogólnokształcącego. Po maturze przeniósł się do Warszawy, gdzie w Akademii Leona Koźmińskiego studiował najpierw administrację, a następnie prawo. Studia ukończył z wyróżnieniem, uzyskując tytuł doktora nauk prawnych. Obronił rozprawę doktorską z zakresu prawa konstytucyjnego pod tytułem „Cyfryzacja sfery władztwa publicznego”. Aktualnie mieszka i tworzy w niewielkiej miejscowości w okolicach Opola.
W swojej niezbyt długiej, ale bardzo intensywnej kariery płodny pisarz wydał już około trzydziestu powieści. Jak sam twierdzi, kilka kolejnych jest gotowych i czeka na swoją kolej do publikacji. Najbardziej znaną serią wydawniczą w dotychczasowej karierze młodego pisarza jest cykl thrillerów prawniczych, których głównymi bohaterami są bezkompromisowa prawniczka o języku ciętym jak brzytwa, Joanna Chyłka, oraz jej aplikant, Kordian Oryński o pseudonimie Zordon. W tej serii opublikowanych zostały tomy: „Kasacja” (2015), „Zaginięcie” (2015), „Rewizja” (2016), „Immunitet” (2016) oraz dwie części z roku 2017: „Inwigilacja”, „Oskarżenie”, a także „Testament”, którego premiera miała miejsce w roku 2018. Książki z tego cyklu sprzedały się już w imponującym jak na polskie warunki nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy.
Drugim cyklem powieści, pisanym równolegle do cyklu z Chyłką, jest seria książek, w której głównym bohaterem jest komisarz Wiktor Forst. Jej wciągająca, wartka akcja rozgrywa się w dużej mierze na Podhalu, ale niejednokrotnie przenosi się również za granicę. Seria ta, która pierwotnie miała być trylogią, ale decyzją autora rozrosła się do pentalogii, obejmuje książki: „Ekspozycja” (2015), „Przewieszenie” (2016), „Trawers” (2016), „Deniwelacja” (2017) oraz „Zerwa” (2018).
Chronologicznie najstarszą pod względem daty publikacji pierwszej części jest trylogia historyczna zatytułowana „Parabellum”, opowiadająca o losach dwóch braci, których życie zmienia się diametralnie, gdy w Europie wybucha II wojna światowa. Na „Parabellum” składają się: „Prędkość ucieczki” (2013), „Horyzont zdarzeń” (2014) oraz „Głębia osobliwości” (2016).
Na początku 2017 roku miała premierę pierwsza część nowego cyklu zatytułowanego „W kręgach władzy”. „Wotum nieufności” to powieść sensacyjna z gatunku political fiction. Jej druga część, „Większość bezwzględna”, ukazała się w listopadzie 2017 roku.
W 2016 i 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego ukazały się kolejne trzy kolejne książki Remigiusza Mroza – „Enklawa”, „Połów” i „Prom”. Zostały one wydane pod pseudonimem Ove Løgmansbø – Mróz anonimowo rozesłał szkic pierwszej powieści do kilku wydawnictw, podając się za debiutującego pisarza o polsko-farerskich korzeniach. Akcja cyklu kryminałów rozgrywa się na Wyspach Owczych – a więc w miejscu, które powszechnie uważane jest za jeden z najbezpieczniejszych zakątków świata. Prawdziwa tożsamość autora wyszła na jaw dopiero w wyniku dziennikarskiego śledztwa.
Remigiusz Mróz jest także autorem kilku samodzielnych powieści, wśród których znajdują się świetnie przyjęty „Behawiorysta” (2016), „Świt, który nie nadejdzie” (2016) oraz jedyna jak na razie w dorobku autora książka z gatunku science fiction, „Chór zapomnianych głosów” (2014). W 2018 roku Mróz rozgrzał opinię publiczną książką „Nieodnaleziona”, która porusza bardzo trudny temat, jakim jest przemoc wobec kobiet. Publikacja książki zbiegła się z dołączeniem pisarza do akcji „Kocham. Szanuję” – zajmującej się przeciwdziałaniem zjawisku przemocy domowej – w charakterze ambasadora.
Mróz bardzo szybko został okrzyknięty królem polskich kryminałów. Mimo stosunkowo krótkiej kariery, jego twórczość już teraz została doceniona: w 2016 roku jako pierwszy polski pisarz otrzymał dwukrotną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru Międzynarodowego Festiwalu Kryminału (za „Kasację” i „Zaginięcie”). Na tym samym festiwalu otrzymał Nagrodę Czytelników. W 2014 roku został też jednym z laureatów Konkursu Krajowej Izby Gospodarczej „Polska Cyfrowa 2020+”.