Roman Giertych
Roman Giertych to polski prawnik, czynny adwokat, a także polityk, który w latach 2006-2007 zajmował stanowisko wicepremiera i ministra edukacji narodowej. Obecnie często dzieli się swoimi obserwacjami na temat współczesnej sytuacji politycznej w Polsce, m.in. w felietonach zebranych w
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
Roman Giertych
Roman Giertych to polski prawnik, czynny adwokat, a także polityk, który w latach 2006-2007 zajmował stanowisko wicepremiera i ministra edukacji narodowej. Obecnie często dzieli się swoimi obserwacjami na temat współczesnej sytuacji politycznej w Polsce, m.in. w felietonach zebranych w książce „Kronika dobrej zmiany”, która ukazała się w listopadzie 2017 roku.
Roman Jacek Giertych przyszedł na świat 27 lutego 1971 roku w Śremie nieopodal Poznania, jednak wychowywał się w Kórniku, gdzie uczęszczał do szkoły i zdał maturę. Następnie na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza ukończył studia historyczne i prawnicze. Od 1996 roku był aplikantem adwokackim w Warszawie. Egzamin zawodowy zdał w 2000 roku. Później otworzył swoją własną kancelarię, której działalność zawiesił na czas trwania swojej kariery politycznej.
Giertych był w 1989 roku założycielem organizacji narodowościowej Młodzież Wszechpolska, a także powstałej w 2001 roku prawicowej partii politycznej Liga Polskich Rodzin. Z ramienia tego ugrupowania po raz pierwszy w 2001 roku wszedł do Sejmu IV kadencji. Wcześniej bez powodzenia próbował swoich sił, startując w wyborach parlamentarnych w 1993 roku z listy Unii Polityki Realnej.
Jako poseł IV kadencji Roman Giertych wchodził w skład sejmowej komisji śledczej, która zajmowała się aferą Orlenu. W czasie trwania V kadencji w okresie od maja 2006 roku do sierpnia kolejnego roku był wicepremierem w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Powierzono mu także funkcję ministra edukacji narodowej. Za jego kadencji polskie szkolnictwo przeszło kilka znaczących zmian, m.in. przywrócono obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki. W tamtym czasie Giertych prezentował silnie konserwatywną postawę, m.in. sprzeciwiał się aborcji oraz otwarcie krytykował homoseksualizm.
W starszych publikacjach Romana Giertycha wyraźne są jego ówczesne patriotyczne, narodowościowe, katolickie poglądy. Z wczesnych lat jego aktywności na scenie politycznej pochodzą książki „Kontrrewolucja Młodych”, „Lot Orła” ora zbiór felietonów „Możemy wygrać Polskę”.
W roku 2007 Giertych nie zdołał ponownie zdobyć mandatu poselskiego. Wycofał się wówczas z polityki i powrócił do praktykowania prawa. Wśród jego klientów można wymienić takie postaci jak Radosław Sikorski, Michał Tusk czy Ryszard Krauze. W 2013 wspólnie z m.in. Kazimierzem Marcinkiewiczem, Stefanem Niesiołowskim i Michałem Kamińskim powołał do życia think tank Instytut Myśli Państwowej.
Obecnie felietony Romana Giertycha można czytać na łamach jego bloga, pisanego w ramach portalu naTemat. W 2017 roku ukazała się także jego nowa książka, zatytułowana „Kronika dobrej zmiany”. Autor opisuje w niej i poddaje ocenie wszystkie zmiany, jakie nastąpiły w polityce i życiu społecznym po wyborach parlamentarnych z 2015 roku, kiedy władzę w Polsce przejęło Prawo i Sprawiedliwość.
- Sortowanie: Według popularności