Steven Pinker
Steven Pinker to wybitny kanadyjski psycholog, lingwista oraz autor książek popularnonaukowych o tematyce języka, zdolności poznawczych, etyki, moralności i innych. Jest autorem przeszło piętnastu pozycji, w tym takich książek jak: „Zmierzch przemocy. Lepsza strona naszej natury”,
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
Steven Pinker
Steven Pinker to wybitny kanadyjski psycholog, lingwista oraz autor książek popularnonaukowych o tematyce języka, zdolności poznawczych, etyki, moralności i innych. Jest autorem przeszło piętnastu pozycji, w tym takich książek jak: „Zmierzch przemocy. Lepsza strona naszej natury”, „Piękny styl”, „Tabula rasa. Spory o naturę ludzką” czy „Jak działa umysł”. Oprócz tego znany jest też z szeregu esejów i publikacji ściśle naukowych. Pinker to znany zwolennik psychologii ewolucyjnej i propagator obliczeniowej teorii umysłu, głoszącej, że ludzki mózg jest niczym innym jak skomplikowanym systemem służącym do przetwarzania i obliczania informacji. Pinker identyfikuje się też jako feminista i ateista, twierdząc, że postrzega teizm i ateizm jako dwie zwalczające się hipotezy empirycznego postrzegania rzeczywistości.
Steven Pinker urodził się w roku 1954 w anglojęzycznej społeczności żydowskiej w Montrealu – największym mieście Kanady. Licencjat na kierunku psychologii eksperymentalnej zdobył na prestiżowym Uniwersytecie McGill, by w 1976 przenieść się do miejscowości Cambridge w stanie Massachusetts, gdzie spędził większość swojej kariery, okazjonalnie pracując na uniwersytetach MIT i Harvarda. Na tym ostatnim w 1979 roku uzyskał tytuł doktora. Obecnie jest profesorem na wydziale psychologii Johnstone na Harvardzie, choć wykłada również na wspomnianym wcześniej MIT oraz Uniwersytecie Stanforda. Pinker był wielokrotnie nagradzany za swoje badania, wkład w rozwój i propagowanie nauki – w 2013 otrzymał między innymi nagrodę imienia Richarda Dawkinsa. Jest ponadto dwukrotnym finalistą nagrody Pulitzera, aktywnym członkiem organizacji naukowej National Academy of Sciences, a w 2004 roku magazyn „Time” zaliczył go do setki najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Został też odznaczony tytułem humanisty roku oraz przeszło dziewięcioma honorowymi tytułami profesorskimi.
W swojej pracy jako psycholog eksperymentalny Steven Pinker skupia się na prowadzeniu badań skupiających się na wszystkich aspektach umysłu oraz języka. Jego wczesne badania oscylowały wokół takich tematów jak istota poznania wzrokowego, zdolność rozpoznawania kształtów, twarzy i obiektów. Z czasem jednak uczony zainteresował się językami i niedługo potem lingwistyka stała się głównym tematem jego badań. Pinker regularnie pisze artykuły dla takich gazet i magazynów jak „Time”, „The Guardian”, „The New York Times” i inne. Porusza w nich takie tematy jak między innymi istota języka, edukacja, moralność, etyka, polityka, genetyka czy świadomość.
- Sortowanie: Według popularności