Szymon Hołownia
Szymon Hołownia to popularny polski dziennikarz i publicysta, który w swoich publikacjach książkowych, wśród których znaleźć można takie tytuły jak „Święci codziennego użytku”, „Kato-botoks. 3 sposoby odmładzania duszy” czy „Kościół dla średnio zaawansowanych” w
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia to popularny polski dziennikarz i publicysta, który w swoich publikacjach książkowych, wśród których znaleźć można takie tytuły jak „Święci codziennego użytku”, „Kato-botoks. 3 sposoby odmładzania duszy” czy „Kościół dla średnio zaawansowanych” w przystępny sposób przybliża swoim czytelnikom zagadnienia związane z wiarą katolicką i życiem zgodnym z nauczaniem Kościoła.
Szymon Hołownia przyszedł na świat 3 września 1976 roku w Białymstoku. W rodzinnym mieście ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Po maturze wyjechał do Warszawy, by właśnie w stolicy podjąć studia w zakresie psychologii – wybór padł na Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej.
Przez dość długi czas poważnie rozważał wstąpienie do stanu duchownego – dwukrotnie rozpoczynał nowicjat w zakonie dominikanów, jednak ostatecznie zrezygnował z podążania tą drogą życiową. Później przez pewien czas pracował jako ratownik medyczny, prowadził również kursy z zakresu pomocy przedszpitalnej w założonym przez siebie białostockim oddziale fundacji Pomoc Maltańska.
Karierę dziennikarską rozpoczął w 1997 roku, kiedy to dołączył do redakcji „Gazety Wyborczej”. Zajmował się tam działem kultury. Od roku 2001 sprawował pieczę nad działem społecznym tygodnika „Newsweek Polska”, a w 2005 przejął funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Ozonu”. W kolejnych latach pracował na rzecz „Rzeczpospolitej”, a swoje felietony publikował też w „Kulturze Popularnej”, „Machinie”, „Przewodniku Katolickim”, „Więzach” i „Wproście”. Z tym ostatnim tygodnikiem rozstał się niejako w atmosferze skandalu – odmówiono bowiem publikacji jego tekstów, które okazały się niezgodne z poglądami redakcji. Obecnie związany jest z „Tygodnikiem Powszechnym”. Znany jest również słuchaczom jako dziennikarz radiowy – prowadził swoje audycje w rozgłośniach Radio VOX FM, Radio Białystok i Radio PiN. Współpracuje także z katolickim portalem Stacja7.pl.
Na antenie telewizyjnej pojawił się po raz pierwszy w 2006 roku – wówczas w TVP1 prowadził program zatytułowany „Po prostu pytam”. Przez kilka lat sprawował funkcję dyrektora programowego Religii.tv, gdzie również prowadził programy „Między sklepami”, „Ludzie na walizkach” oraz „Bóg w wielkim mieście”. Szerszej publiczności dał się poznać w zdecydowanie odmiennej roli – w 2008 roku razem z Marcinem Prokopem poprowadził po raz pierwszy program rozrywkowy telewizji TVN, „Mam talent!” Dziennikarze stworzyli tak zgrany duet, że prowadzili wspólnie już 10 edycji tego programu, a w 2015 roku – także odświeżoną, czwartą serię programu „Mamy Cię!”
Hołownia jest również autorem licznych książek, które cieszą się sporą popularnością. W „Ludziach na walizkach” dziennikarz przytacza swoje rozmowy z ludźmi – tymi znanymi i tymi zupełnie anonimowymi – znajdującymi się w trudnych sytuacjach życiowych, na przykład w obliczu choroby lub śmierci bliskiej osoby. W „Instrukcji obsługi solniczki” komentuje bieżące wydarzenia w naszym kraju, zarówno te polityczne, jak i te związane z religią i Kościołem. W „36 i 6 sposobów na to, jak uniknąć życiowej gorączki, czyli Katechizm według Szymona Hołowni” tłumaczy tajniki wiary w sposób zrozumiały i podpowiada, jak w praktyce na co dzień żyć według Bożych przykazań i nauki Kościoła.
Dziennikarz jest także dwukrotnym laureatem prestiżowej nagrody Grand Press (w 2006 i 2007 roku), a także zdobywcą Ostrego Pióra (w 2004 roku), Wiktora Publiczności (w 2010 roku), nagrody MediaTory (w 2008 roku) oraz Nagrody „Ślad” im. biskupa Jana Chrapka (w 2007 roku). W 2016 roku z rąk Rzecznika Praw Dziecka odebrał również Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.
Szymon Hołownia w 2013 roku powołał do życia Fundację Kasisi, która niesie pomoc Domowi Dziecka Kasisi, prowadzonemu w Zambii przez polskie zakonnice, a rok późniejz Fundację Dobra Fabryka, która wspiera potrzebujące rodziny z biednych rejonów Polski i świata, w tym z Rwandy, Togo, Senegalu czy Kongo.
- Sortowanie: Według popularności