Waldemar Chrostowski
Waldemar Chrostowski jest polskim duchownym, profesorem teologii związanym z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także autorem wielu ponad dwóch tysięcy publikacji o tematyce religijnej, m.in. „Osiem błogosławieństw”, „Kościół na stepie. Zapiski z Kazachstanu” i
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
Waldemar Chrostowski
Waldemar Chrostowski jest polskim duchownym, profesorem teologii związanym z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także autorem wielu ponad dwóch tysięcy publikacji o tematyce religijnej, m.in. „Osiem błogosławieństw”, „Kościół na stepie. Zapiski z Kazachstanu” i „Między Synagogą a Kościołem”.
Waldemar Chrostowski przyszedł na świat 1 lutego 1951 roku na wsi Chrostowo, położonej w województwie mazowieckim. W swoich rodzinnych stronach ukończył szkołę podstawową, po czym wyjechał do Warszawy, gdzie został uczniem jednego z tamtejszych liceów. W 1968 roku Chrostowski rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Łomży, jednak porzucił ją tam zaledwie po roku. Swoją edukację kontynuował następnie w Warszawie: studiował na Akademii Teologii Katolickiej, a później ponownie wstąpił do seminarium duchownego.
Waldemar Chrostowski przyjął święcenia w 1976 roku. Początkowo został wikariuszem jednej z parafii w Ząbkach. Po dwóch latach wyjechał do Rzymu na studia w Papieskim Instytucie Biblijnym. Równolegle był także studentem jerozolimskiego Uniwersytetu Hebrajskiego. Od 1983 roku wiązał się z różnymi parafiami w Warszawie, gdzie pełnił funkcję wikariusza. W 1986 roku polski duchowny zdobył tytuł doktora i wkrótce został wykładowcą Akademii Teologii Katolickiej. Po dziesięciu latach Waldemar Chrostowski otrzymał również habilitację, a w 1998 roku przyznano tytuł profesora nadzwyczajnego. Zanim w 2003 roku duchowny został profesorem zwyczajnym, pełnił funkcję kierownika katedry egzegezy Starego Testamentu, prorektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także wykładowcy Wydziału Teologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Od drugiej połowy lat 80. działalność księdza Chrostowskiego jest w dużej mierze ukierunkowana na badania nad dialogiem katolicko-żydowskim. Duchowny jest m.in. członkiem komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, a wcześniej należał także do Międzynarodowej Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W latach 90. współzałożył Polską Radę Chrześcijan i Żydów oraz przewodniczył jej. Kilka lat później objął także kierownictwo nad Instytutem Dialogu Katolicko-Judaistycznego. Kapłan zajmuje się również wydawaniem związanego z instytutem periodyku pod tytułem „Maqom”.
Ksiądz Waldemar Chrostowski bardzo aktywnie angażuje się także w działalność medialną. Już od początku lat 90. zasiada na stanowisku redaktora naczelnego czasopisma pod tytułem „Collectanea Theologica”. Ponadto współpracuje z m.in. takimi magazynami jak „Fronda” oraz „Nasz Dziennik”. Jest również związany z redakcją TVP, a wcześniej był członkiem rady redakcyjnej w „Przeglądzie Powszechnym”. Duchowny często pojawia się w audycjach nadawanych przez Radio Maryja czy Telewizję Trwam.
Jako autor Waldemar Chrostowski zadebiutował w 1966 roku. Wówczas jego publikacja zatytułowana „Satura lanx” ukazała się na łamach czasopisma „Filomata”. Po dokonaniu w 2011 roku przeglądu twórczości duchownego, łączną liczbę jego wydawnictw (z wyłączeniem publikacji multimedialnych) wyliczono na ponad dwa tysiące pięćdziesiąt tytułów.
- Sortowanie: Według popularności