Wilki - płyty tego artysty
Wilki to polski zespół rockowy, który od ponad dwudziestu pięciu lat regularnie gości na listach przebojów. Formacja ma w swoim dorobku osiem albumów studyjnych, spośród których aż trzy – „Wilki”, „Przedmieścia” i „4” – pokryły się platyną. Grupa Wilki wylansowała
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
Wilki - płyty tego artysty
Wilki to polski zespół rockowy, który od ponad dwudziestu pięciu lat regularnie gości na listach przebojów. Formacja ma w swoim dorobku osiem albumów studyjnych, spośród których aż trzy – „Wilki”, „Przedmieścia” i „4” – pokryły się platyną. Grupa Wilki wylansowała wiele przebojów, jak na przykład „Baśka”, „Son of the Blue Sky”, „Urke” oraz „Here I Am”.
Zespół Wilki powstał z inicjatywy wokalisty i lidera, Roberta Gawlińskiego. Muzyk przez bardzo długi czas nie mógł znaleźć muzyków, którzy dołączyliby na stałe do zespołu. Z początku dochodziło do wielu zmian personalnych, a w momencie gdy wydawało się, że stały skład już został domknięty i grupa planowała wkrótce rozpocząć nagrywanie pierwszego albumu, nagle, w wyniku przedawkowania narkotyków i alkoholu, zmarł basista, Adam Żwirski. Na jego cześć nagrano jeden z ważniejszych i najbardziej znanych utworów formacji – „Son of the Blue Sky”.
W 1992 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana po prostu „Wilki”. Podczas jej przygotowywania sekcję rytmiczną nagrali muzycy Surzyn i Ścierański. Dopiero po premierze krążka, który sprzedał się w imponującym nakładzie blisko dwustu pięćdziesięciu tysięcy egzemplarzy kaset, płyt CD i winylowych, wykrystalizował się ostateczny skład Wilków – obok Gawlińskiego byli to Marcin Szyszko, Mikis Cupas, Marek Chrzanowski i Michał Rollinger. Pozostałymi singlami z tego albumu były utwory „Eli lama sabachtani”, „Eroll” oraz „Aborygen”. Teledysk do pierwszego singla był jednym z pierwszych polskich klipów emitowanych na antenie MTV.
Na fali popularności zespół ruszył w półroczną trasę koncertową i już w kolejnym roku ukazał się drugi krążek – „Przedmieścia”. I on cieszył się sporym zainteresowaniem, ściągając do sal koncertowych w 22 miastach Polski całe rzesze fanów. W tamtym czasie do zespołu dołączył też klawiszowiec Andrzej Smolik.
Intensywny tryb życia, wiele koncertów i wynikające z nich przemęczenie doprowadziło do tego, że zespół w 1995 roku zawiesił na kilka lat działalność. Przez ten czas muzycy Wilków zajęli się swoimi solowym projektami. Dopiero w 2000 roku ukazał się krążek z największymi przebojami zespołu – krótce potem muzycy postanowili ponownie grać razem. W 2002 roku na nowo przebojem wdarli się na zestawienia muzyczne piosenką „Baśka”. Utwór ten nie tylko zapewnił im zwycięstwo na festiwalu w Opolu i 6 statuetek Fryderyka, ale również przywrócił Wilki do świadomości słuchaczy. Nowy album studyjny, „4”, zdobył status platynowej płyty.
W 2003 roku Wilki zgłosili piosenkę „Here I Am” do preselekcji do konkursu Eurowizji. Mimo że zajęli drugie miejsce, piosenka cieszyła się sporą popularnością i była często grana przez rozgłośnie radiowe.
Kolejne lata przyniosły następne wielkie hity, w tym pochodzącą płyty „Watra” „Bohemę” i „Na zawsze i na wieczność” z „Obrazków”. W 2008 ukazał się też niezwykle popularny album akustyczny z serii „MTV Unplugged”, który uzyskał status złotej płyty. Dwie najnowsze płyty zespołu to „Światło i mrok” z 2012 roku oraz „Przez dziewczyny” z roku 2016.
- Sortowanie: Według popularności