Zbigniew Mikołejko
Zbigniew Mikołejko to polski eseista i pedagog, jak również filozof oraz historyk religii, doktor nauk humanistycznych. Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, wśród których można znaleźć takie książki jak „We władzy wisielca”, „Żywoty świętych
Czytaj dalej- Sortowanie: Według popularności
Zbigniew Mikołejko
Zbigniew Mikołejko to polski eseista i pedagog, jak również filozof oraz historyk religii, doktor nauk humanistycznych. Jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, wśród których można znaleźć takie książki jak „We władzy wisielca”, „Żywoty świętych poprawione ponownie”, „W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu”, „Mity tradycjonalizmu integralnego” oraz „Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie”.
Profesor Zbigniew Mikołejko urodził się 24 lipca 1951 roku w Lidzbarku Warmińskim. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie filozofii oraz historykiem zajmującym się zagadnieniami religijnymi. Uczony wykłada na wielu polskich uczelniach, między innymi w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie oraz w Podyplomowym Studium Wiedzy o Kulturze przy Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Ponadto Mikołejko jest profesorem nadzwyczajnym i kierownikiem Zakładu Badań nad Religią Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Akademii Amerykańskiej w Rzymie.
Spod pióra Zbigniewa Mikołejki wyszło blisko tysiąc publikacji naukowych, które ukazały również w tłumaczeniach na język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, portugalski, rosyjski, ukraiński i włoski. Wśród nich jest na przykład praca zatytułowana „We władzy wisielca”, w której Zbigniew Mikołejko przeprowadza czytelników przez kulturę i historię Zachodu, ukazując rolę, „twarze” i symbolikę tytułowego wisielca. W innej, pod tytułem „Żywoty świętych poprawione”, życie, relikwie i kult świętych zostają wzięte pod lupę. Natomiast „Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa” to zbiór esejów ona temat śmierci i jej oswajania przez przedstawicieli różnych kultur oraz na przestrzeni wieków.
W lipcu 2017 roku Zbigniew Mikołejko zadebiutował jako poeta – jego wiersze zostały zebrane i wydane w tomie zatytułowanym „Gorzkie żale”. Uczony jest zdania, że na filozofach ciążą obowiązki publiczne – często wypowiada się publicznie, tak w prasie oraz w rozgłośniach radiowych, jak i w telewizji, natomiast ze swoimi czytelnikami często spotyka się podczas spotkań autorskich i debat na tematy filozoficzno-społeczne. Często zabiera również głos w dyskusjach dotyczących bieżących wydarzeń. Jeśli chodzi o bardziej prywatne poglądy i życie profesora Zbigniewa Mikołejki, można o nich przeczytać w wywiadzie-rzece „Jak błądzić skutecznie. Prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie z Dorotą Kowalską”, który ukazał się w 2013 roku nakładem wydawnictwa Iskry oraz Agora S.A.
- Sortowanie: Według popularności