Pokaż:
sortuj według:
Pokaż/ukryj filtry
29,90 zł
18,45 zł
 
niedostępna

Marcin Wicha urodził się w 1972 roku w Warszawie. Z zawodu jest grafikiem i współwłaścicielem firmy projektowej Frycz i Wicha. Projektuje okładki, plakaty, znaki graficzne. Przez wiele lat projektował rysunki dla „Tygodnika Powszechnego”. Jak wspomina jego zmysł estetyczny został ukształtowany przez dom rodzinny. Ojciec autora, projektant ponad wszystko cenił sobie estetykę przedmiotów codziennego użytku. Jeśli coś było według niego brzydkie, niezależnie od tego, czy było praktyczne, wyrzucał to, albo zamieniał na przedmiot, który prezentował się lepiej wizualnie. Swoje felietony publikował m.in. w „Autoportrecie”, „Literaturze na Świecie” i „Tygodniku Powszechnym.” Współpracuje z „Gazeta Wyborczą” i miesięcznikiem „Charaktery”.

Jako eseista zadebiutował w 2015 roku utworem Jak przestałem kochać design. Książka zdobyła dużą popularność. Autor połączył w tym dziele swoje dwie pasje, czyli pisanie i wzornictwo. Przejrzystym językiem opowiada o tym, jak narodziło się w nim pragnienie projektowania, jak ukształtowała jego gust epoka PRL-u. Stara się także przybliżyć czytelnikom znaczenie świadomego designu w codziennym życiu. Styl Wichy jest oszczędny i przejrzysty, bez niepotrzebnych ozdobników, co bardzo ułatwia odbiór utworu.

Za swoją drugą książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem otrzymał nagrodę główną w konkursie Nagrody Literackiej „Nike”. Autor w powieści nawiązuje do bardzo osobistych relacji z matką, po śmierci której musi uporządkować jej rzeczy.

Z każdym przedmiotem odtwarza historię jej życia. Jak w przypadku poprzedniej książki i tu styl jest bardzo oszczędny i pozbawiony sentymentalizmu. W obu tych powieściach autor łączy kilka gatunków, esej, reportaż i traktat filozoficzny, dzięki czemu stworzył swój niepowtarzalny styl.

Marcin Wicha jest również autorem kilku książek dla dzieci.

Twórczość:

Jak przestałem kochać design (2015)

Rzeczy, których nie wyrzuciłem (2017)

Książki dla dzieci:

Klara: proszę tego nie czytać (2011)

Łysol i Strusia: Lekcje niegrzeczności (2013)

Bolek i Lolek: genialni detektywi (2014)

Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka (2018)