- Strona główna
- »
- Książki
- »
- Komiksy
- »
- Dla nastolatków i dorosłych
- »
- Hellboy Tom 2 Spętana trumna Prawa ręka zniszczenia
Hellboy Tom 2 Spętana trumna Prawa ręka zniszczenia
Wydawnictwo: EGMONT
Kategoria: Dla nastolatków i dorosłych
Informacja o produkcie
- Nr katalogowy:
- MR07848226
- Okładka:
- Twarda
- Data Premiery:
- 2018-02-16
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 328
- ISBN:
- 9788328127982
- EAN:
- 9788328127982
Opis
Piętnaście krótkich opowiadań z różnych etapów życia Hellboya. Od rozbrajających Placuszków, przez słynne spotkanie z Babą-Jagą, po mroczną Szkatułkę pełną zła. Historie te rzucają światło na kwestię pochodzenia, dzieciństwa i przeznaczenia Hellboya. Jak zwykle opowieści o „piekielnym chłopcu” przeplatają się z motywami z folkloru i okultyzmu, czarują klimatem i są okraszone wyjątkowym poczuciem humoru. "Hellboy to mistrzostwo komiksowej roboty. Czy brać pod uwagę styl, wyobraźnię twórcy, czy prostotę założeń – składa się to wszystko na spójny świat tajemnic i koszmarów, dla którego konkurencji ze świecą szukać pośród innych dokonań komiksowych. Czuję wielki podziw i uwielbienie dla Mike’a Mignoli i jego demonów. Hellboy ponownie rozniecił moją wiarę w to, że komiksy mogą być dobre".
Clive Barker
Clive Barker
Aktualna cena:
58,92
zł
89,99 zł
Oszczędzasz:
31,07
zł
Produkt dostępny
Wysyłamy w 48h
Opinie klientów na temat produktu
HELLBOY W KRÓTKICH FORMACH
Wśród piętnastu zebranych tutaj historii, czasem króciutkich, jak dwustronicowe „Placuszki”, czasem długości pełnowymiarowego albumu (choćby udane „Wilki ze Świętego Augusta”), znajdziecie wiele znakomitych historii, a wśród nich kilka absolutnych perełek. Weźmy choćby „Wisielca”, bodajże mój ulubiony short o Hellboyu, w którym tenże ma odzyskać uprowadzone przez Małych Ludzi dziecko. Ci, oczywiście, malca chętnie oddadzą, ale w zamian za przysługę – pochowanie pewnego wisielca nim wstanie świt. Gdzie jest haczyk? Zmarłego nie chcą dusze na żadnym cmentarzu. Historii ta chyba najbardziej klimatyczny moment w całym „Hellboyu”. Mignola genialnie bawi się tu nastrojem, w mistrzowski sposób operując światłem i cieniem.
Na tym świetnych rzeczy nie koniec, bo mamy tu nastrojową „Gwiazdkę w zaświatach”, osadzoną w iście wiktoriańskich klimatach, mamy też zachwycającą „Babę Jagę” (ileż razy ja ten komiks czytałem, od kiedy ukazał się przed laty w jednym z numerów „Świata Komiksu”, a nadal robi na mnie takie samo wrażenie, co przy pierwszej lekturze). Nie zawodzi znakomita geneza narodzin Piekielnego Chłopca, mroczna i mistyczna „Natura bestii” czy dwie rewelacyjne historie: „Prawa ręka zniszczenia” i „Szkatułka pełna zła”, prezentujące dziedzictwo i przeznaczenie Hellboya. Oczywiście zdarzają się też nieco słabsze historie, jak „Żelazne buty” czy „Placki”, ale w przypadku Mike’a Mignoli „słabsze” i tak oznaczają bardzo dobre komiksy, których poziomu może pozazdrościć niejeden twórca.
Czy naprawdę trzeba tu dodawać coś jeszcze? To, co zrobił Mike Mignola, nie tylko w tym tomie, ale w całej tej serii, jest po prostu rewelacyjne. Z prostego pomysłu, jakich wiele, z elementów doskonale znanych z popkultury i nie tylko (przecież w dużej mierze podpierał się podaniami ludowymi), stworzył zachwycające dzieło – jedno z najlepszych w historii komiksu. Docenił to magazyn „Wizard”, umieszczając „Spętaną trumnę” na liście 100 najlepszych opowieści graficznych w historii i chociaż ja osobiście wole obie miniserie zebrane w poprzednim tomie, zarówno „Trumna”, jak i „Prawa ręka zniszczenia” to antologie, które powinien przeczytać każdy fan komiksu.
Co jest w nich takiego dobrego? Przede wszystkim niesamowity klimat budowany przez genialną w swej prostocie szatę graficzną, uzupełnioną o idealnie dobrany kolor, tak samo prosty, ale nastrojowy. Ciekawe jest też same wykorzystanie dawnych podań, legend i teorii spiskowych na temat nazistów, które w połączeniu z komiksem grozy, korzeniami tkwiącym w superbohaterskich opowieściach Złotej Ery dają niesamowity efekt. Szczególnie, że Mignola poprowadził niemal każdą ze swoich fabuł we wzorcowy sposób. Okrasił ją żywymi dialogami i konkretną, najczęściej jakże widowiskową akcją. Bohaterowie też są znakomici. Nic dziwnego, że „Hellboy” jest powszechnie uważany za jedną z najlepszych serii komiksowych w historii. Takie uznanie należy mu się, jak rzadko któremu dziełu, dlatego też polecam gorąco Waszej uwadze, jeśli jeszcze jakimś cudem nie poznaliście przygód Piekielnego Chłopca.