Nazywam się. Moja historia
Nazywam się. Moja historia

Nazywam się. Moja historia

Tytuł oryginalny: Know My Name
Wydawnictwo: Marginesy
EAN: 9788366671171
Okładka: miękka ze skrzydełka
Data wydania: 2021
Język: polski
Ilość stron: 400
Wydawnictwo: Marginesy
27.42
PLN
44,90 zł
27,42 zł
Oszczędzasz: 38% (17 zł)
od ręki
Najtańsza wysyłka od: 9,99 zł

Koszt dostawy:

InPost Paczkomaty 24/7 od 9,99 zł
InPost - przesyłka kurierska od 11,99 zł
FedEx - przesyłka kurierska od 12,99 zł

Opis produktu

Poruszające i do bólu szczere wyznanie kobiety, która przez ponad trzy lata walczyła w sądzie nie tylko ze swoim gwałcicielem, ale także z systemem chroniącym sprawcę, a nie ofiarę.

Brocka Turnera nakryto na molestowaniu Chanel Miller na kampusie Uniwersytetu Stanforda. Był to przypadek na pozór jednoznaczny - naoczni świadkowie, sprawca został złapany, a dowody fizyczne zabezpieczone. Jednak Turnera skazano tylko na 6 miesięcy więzienia.
Historia Miller rzuca światło na kulturę nastawioną na ochronę sprawców, oskarża system karny, który zawodzi najsłabszych. Jest też świadectwem wielkiej odwagi, żeby przezwyciężyć wstyd i opowiedzieć o najtrudniejszych doświadczeniach, a następnie pozbyć się etykiety ofiary.

Wyznanie, które Miller opublikowała w 2016 roku jako Emily Doe, stało się wiralem - w ciągu 4 dni obejrzało je 11 milionów ludzi, przetłumaczono je na wiele języków i odczytano w amerykańskim Kongresie.

Nazywam się oddaje głos osobom, które doświadczyły gwałtu i mają prawo o nim opowiadać własnym językiem, we własnym imieniu i z własnej perspektywy. Nie zawsze zgodnej z tym, jak powszechnie postrzega się sytuację ofiary. Kwestionuje ogólnie przyjęte poglądy na temat tego, co jest akceptowalne, szczerze opowiada o trudach dochodzenia do siebie. Autorka pokazuje rzeczywistość ofiary gwałtu, która na każdym kroku musi udowadniać nawet najbardziej podstawowe rzeczy, by jej uwierzono. Że wcale się o to nie prosiła.
Ta książka zupełnie zmienia sposób myślenia o systemowej przemocy wobec kobiet.

Nazywam się  to porażająca i pięknie napisana relacja odważnej młodej kobiety, która walczy o pociągnięcie do odpowiedzialności drapieżnika seksualnego. Miller oddała nieocenioną przysługę niezliczonej rzeszy ocalałych. Uwaga! Ta książka wniesie ogromny zastrzyk energii i rozpędu do ruchu #MeToo.

Jon Krakauer, autor bestselerów Missoula. Gwałty w amerykańskim miasteczku uniwersyteckim, Wszystko za Everest i Pod sztandarem nieba
Ta niespotykanie szczera i pełna szczegółów książka to jednocześnie otwarta rana i opatrunek, cichy płacz i najgłośniejszy wrzask. To więcej niż akt oskarżenia, mimo że i w tym charakterze jest skuteczna i poruszająca. To jak wyciągnięta przez autorkę dłoń, która zaprasza do wspólnej walki.
„Elle"

Kiedy w 2016 roku Miller opublikowała swoje oświadczenie, czytelników poraziła jasność jej głosu, siła wściekłości i bezmiar empatii, jaką okazuje tym, którzy potrzebują wsparcia. Ta opowieść dostarczyła ofiarom wspólnego języka. Wspomnienia Miller łączą w sobie to, co intymne, z tym, co publiczne, i umiejscawiają osobisty ból autorki na tle cierpienia dzielonego z innymi kobietami. W świecie, gdzie zbyt wielu ocalałym nakazuje się milczenie i umniejsza ich ból, by ktoś inny nie utracił pozycji, ta historia daje siłę, by stanąć oko w oko z oprawcą i walczyć o siebie.
„The Guardian"

Miller kreśli jasny obraz, dowodząc, jak trudno jest ofierze gwałtu uzyskać sprawiedliwość i jak często proces sądowy powoduje kolejne cierpienie i upokorzenie ofiary. Mimo że w słowach Miller wybrzmiewa wiele gniewu, autorka stara się też pocieszać, wskazując ścieżkę ocalenia innym osobom dotkniętym przemocą seksualną. Nazywam się jest jak cios w splot słoneczny, ale ostatecznie niesie też błogosławieństwo nadziei.
„Washington Post"

Żadna inna opowieść nie jest równie przekonująca.  We wspomnieniach Miller nie ma samoumniejszającej trzeźwości ani konkluzji skrywających pomieszanie i wściekłość. Poznajcie jej imię, poznajcie jej głos!
„New Yorker"

Recenzje

Średnia ocena:
Łącznie oddano głosów:
Data ostatniej:

Twoja ocena:

Twoje imię lub pseudonim:
Podaj swój adres e-mail lub zaloguj się, aby brać udział w konkursach dla najlepszych recenzentów.
Twój adres e-mail:
Przed dodaniem recenzji zapoznaj się z regulaminem.