Informacja
Wszystkie kategorie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie

Nobel

6 października dla Annie Ernaux miał być dniem jak każdy inny – gdyby nie to, że właśnie wtedy świat poznał nazwisko laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2022 – i że to właśnie ta francuska pisarka zdobyła wyróżnienie. Annie Ernaux dostała nagrodę „za odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie, zagubienie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Autorka urodziła się w 1940 – i chociaż we Francji należy do grona najważniejszych autorów literatury współczesnej, to w Polsce jej nazwisko było dotąd praktycznie nieznane. Wiemy, iż studiowała literaturę współczesną na uniwersytecie w Rouen i Bordeaux – a przez wiele lat pracowała także w szkołach jako nauczycielka języka francuskiego.

Debiut Annie Ernaux odbył się w 1974 roku – a w Polsce dotychczas ukazały się dwie powieści tej pisarki („Lata” w roku 2022 oraz „Miejsce” w roku 1989). Wydawnictwo Czarne planuje publikację kolejnej powieści noblistki – „Bliscy” (w skład tego zbioru wchodzą trzy mikropozycje).

Twórczość Annie Ernaux opiera się w dużej mierze na wątkach autobiograficznych – o latach rewolucji obyczajowej, seksualnej, o czasach konsumpcjonizmu, a także opisuje ona wydarzenia, które wpłynęły na losy nie tylko Francji, ale także całej Europy. Warto także wspomnieć, że często występującymi motywami w twórczości tej pisarki to podziały klasowe, dyskryminacja płciowa, feminizm, a także starzenie się.

Chociaż Nagroda Nobla w dziedzinie literatury została przyznana w 2022 roku po raz 119 – w puli zwycięzców jest mniej niż dwadzieścia kobiet.

Warto też wspomnieć, że dwa lata temu Fundacja Noblowska zdecydowała o podniesieniu tegorocznej wartości nagrody pieniężnej o 1 milin koron – więc obecna nagroda wynosi 10 milionów koron, co stanowi równowartość bliską 1 miliona euro. Dzięki temu wartość uzyskania Nagrody Nobla w dziedzinie literatury dalej ma wysoką wartość nie tylko materialną, ale także pod kątem prestiżu.

Copyright 2022 by merlin.pl All right reserved