Informacja
Wszystkie kategorie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie

Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa

Wyobraźcie sobie scenariusz filmu "Postrach nocy", tylko że głównym bohaterem, który odkrywa, że jego sąsiadem jest nieumarły, nie jest nastolatek, a typowa gospodyni domowa, której ulubionym zajęciem jest czytanie reportaży o prawdziwych zbrodniach. "Poradnik zabójców wampirów klubu książki z południa" to właśnie taka historia. 

Patty Campbell to żona, matka i jedna z członkiń klubu książki dla kobiet z okolicy. Całkowicie zwyczajna kobieta, mierząca się z codziennymi problemami, między innymi buntem dzieci, humorami męża, dziwnymi fascynacjami syna III Rzeszą i opieką nad niedołężną teściową. Mimo to jej życie zmienia się o 180 stopni, kiedy zostaje zaatakowana przez sąsiadkę (tak, dobrze czytacie, więcej nie zdradzę), a do domu obok wprowadza się bardzo dziwny mężczyzna. James Harris od razu podbija serca nie tylko jej dzieci, ale i męża oraz całej lokalnej społeczności. Patty ma jednak mieszane uczucia co do Jamesa, a kiedy dowiaduje się, że zaczynają ginąć osiedlowe dzieciaki, jej niechęć do Harrisa się nasila. Patty postanawia przeprowadzić prywatne śledztwo.

Powiedzcie szczerze, czy ta fabuła nie brzmi absolutnie wyśmienicie? Dawno nie czytałam nic o wampirach i trochę bałam się, że autor pójdzie bardziej w stronę wyobrażenia Meyer o nieumarłych, ale na szczęście bliżej mu Rice i Stokera, a do tego sam "podrasował" postać Jamesa Harrisa, dodając mu koloru. Nie tylko nasz wampir jest zresztą ciekawą postacią, bo protagonistka i jej przyjaciółki mu nie ustępują. Nie sądziła, że kiedykolwiek będzie mnie aż tak fascynowało życie gospodyni domowej, a jednak!

Oprócz świetnego pomysłu i dobrego wykonania, muszę zwrócić uwagę na to, iż Hendrix nienachalnie, ale wplata w fabułę wątki społeczne. W książce obecny jest rasizm, lecz oczywiście jego potępienie, więc czytelnik nie odczuwa większego dyskomfortu niż powinien podczas czytania o dyskryminacji, która oczywiście jest niekomfortowa i powinna taka być. Hendrix ujął temat w sposób elegancki, lecz nie nadmiernie eufemistyczny.  

Grady Hendrix stworzył niesamowicie wciągającą i zaskakującą powieść, zestawiając ze sobą dwa zupełnie różne światy. Jednak jakimś cudem to zadziałało i powstała świetna książka. Jestem zachwycona oryginalnością "Poradnika zabójców wampirów klubu książki z południa" i jest to jedna z moich ulubionych książek roku. Polecam!

 

Link: https://naszksiazkowir.blogspot.com/2022/08/grady-hendrix-poradnik-zabojcow.html

Recenzja przygotowana dla Merlin.pl. 
Autor: Ariada z Nasz Ksiązkowir

Copyright 2022 by merlin.pl All right reserved