- Strona główna
- »
- Książki
- »
- Poradniki
- »
- Poradniki pozostałe
- »
- Poszukiwacz marzeń
- Nr katalogowy:
- MR07860562
- Okładka:
- Miękka
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 102
- ISBN:
- 9788381191500
Opis
By uświadomić Europejczykom, co tak naprawdę dzieje się za drzwiami domów rodzin na Bliskim Wschodzie, autorka decyduje się na niełatwą i niebezpieczną wyprawę. Islamska Republika Iranu to państwo z systemem patriarchalnym, czyli takim, w którym dominują mężczyźni. Żeńska część społeczeństwa traktowana jest jak ludzie drugiej kategorii. W Iranie zawierać małżeństwo można już w wieku 13 lat, ale tylko mężczyzna ma prawo do rozwodu. Kobiety gwałcone, bite i poniżane nie mogą uwolnić się od swoich mężów-oprawców. Błaganie sąd o rozwód jest bezskuteczne, bo według islamu wina zawsze leży po stronie kobiety. Gdyby tylko dbała o siebie, nakładała makijaż, by wyglądać bardziej atrakcyjnie, wtedy do złego zachowania męża z pewnością by nie doszło. Stworzenie niniejszej książki poprzedzone było wieloma trudnymi rozmowami z Irankami, które odważyły się opowiedzieć o piekle, jakiego doświadczyły. Ale trzeba również zaznaczyć, że są to kobiety silne. Jak bardzo? Odpowiedź przyniesie lektura niniejszej książki.
Aktualna cena:
17,47
zł
26,90 zł
Oszczędzasz:
9,43
zł
Produkt dostępny
Dostępne od ręki
-
-
-36%38,02 zł
59,00 zł -
-
-
-18%27,82 zł
33,88 zł
Kobiety Iranu...
Jak to więc jest z tymi kobietami w Iranie? Z ich prawami, z ich codziennością, rzeczywistością? Kontrowersji w odbiorze treści uniknąć tutaj nie sposób... Lektura potwierdza wiele z tego, co fragmentarycznie wiemy na ten temat. Rzeczywistość Iranek nie jest łatwa ani przyjemna... i czasem jest to dość ogólnikowe i zdawkowe stwierdzenie. Przynajmniej dla Europejczyka, dla kogoś z Bliskiego Wschodu bowiem to wszystko jest całkowicie normalne. Hm... Na płaszczyźnie praw kobiety w Iranie z całą pewnością mocno odstają od mężczyzn. Same kwestie poniżania w majestacie prawa, dopuszczania w tymże majestacie do wydawania za mąż nieletnich dziewczynek, trudności rozwodowe, ideologia zgodnie z którą "kobieta ma wartość połowy mężczyzny" - europejski krąg kulturowy nigdy tego nie pojmie i zawsze będzie to budzić skrajne oburzenie... Taka jest jednak tamtejsza rzeczywistość.
Karolina Kozioł bardzo fajnie ujmuje temat o którym mowa, omawia go bowiem z kilku perspektyw, o których zwykle zapominamy. Mianowicie mowa o perspektywie historycznej oraz o innych płaszczyznach życia, takich jak gospodarka na przykład i rola kobiet w tejże. Historycznie rzecz ujmując, prawa kobiet na Bliskim Wschodzie, w Iranie w tym przypadku, choć może tego nie zauważamy, ale jednak - mimo wahań w jedną bądź w drugą stronę - zmierzają stale, choć powoli, w stronę polepszenia całości prawnych perspektyw i możliwości. W tym miejscu, nie bez przyczyny, przywołajmy przykład gospodarczy - kobieta prowadząca w Iranie własną działalność gospodarczą jest nie tylko obrazkiem spotykanym, ale i normalnym. Swoją drogą pokazuje to skalę sprzeczności irańskiego prawodawstwa (jak ma się to bowiem do, dajmy na to, odebrania kobiecie praw rodzicielskich jeśli wnosi o rozwód?).
Z całą pewnością przyznać trzeba, że książka jest bardzo rzeczowa. Na przykładach z życia wziętych pokazuje prawdziwe realia. Autorka starała się do tego pokazać wszystko naprawdę obiektywnie. To ma swoją wartość. Temat jednak... jest, był i zawsze będzie chyba kontrowersyjny (czyż nie?).
Polecam.
Marzenia irańskich kobiet
Trochę za krótka ale ciekawa
Autorka książki wielokrotnie podkreśla, jak wielką jest szczęściarą, że urodziła się w tym rejonie świata. Nie musi walczyć o podstawowe prawa człowieka takie jak: wolność, równość i poszanowanie. Zgadzam się z tym w stu procentach, że powinnyśmy być wdzięczne za swobodę wypowiedzi, za wolność wyboru ubioru czy przyszłego męża. Jak dla mnie książka jest zdecydowanie za krótka. Autorka porusza istotne kwestie, z którymi borykają się irańskie kobiety, ale tak naprawdę nie rozwija ich. Opisuje historie kobiet, które miała okazje poznać. Tak naprawdę narobiła mi apetytu na więcej, bo chciałabym wiedzieć, jak potoczyły się dalsze losy tych kobiet. Chciałabym obejrzeć filmowy reportaż, który tam nakręciła.
polecam
Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę każdemu zainteresowanemu sytuacją kobiet na tle praw naturalnych oraz praw stanowionych. "Poszukiwacz marzeń. Z kamerą wśród kobiet Iranu" świetnie obrazuje nie tylko to, z jakim traktowaniem spotyka się w Islamskiej Republice Iranu płeć piękna, ale również dlaczego obecna sytuacja jest taka, a nie inna. Napisana lekkim piórem, przyjemna, ze sporą ilością danych oraz przede wszystkim pasją. Sam bym z wielką chęcią obejrzał materiał filmowy, który powstał podczas rozmów z irańskimi kobietami. Byłoby to z pewnością świetne uzupełnienie tego, co zostało zawarte w książce.
więcej na blogu zpiorem
Przedpremierowo
Pani Karolina przedstawia Iran w trochę innej odsłonie. Pokazuje historię, która najpierw dążyła do nadania kobietom większych praw, żeby z czasem powrócić do konserwatyzmu religijnego, spowodowanego zmianami politycznymi. Myślę, że to historyczne wprowadzenie jest bardzo ciekawe, gdyż my, Polacy nie zagłębiamy się raczej w historię państw Bliskiego Wschodu i często nie jesteśmy zorientowani w zmianach jakie tam zachodziły. Warto wspomnieć, że przedstawiony jest sposób uzyskania wizy, który dla członków ekipy z Wielkiej Brytanii, był znacznie utrudniony i trwał miesiącami, ze względu na propagandę utrzymaną przeciwko Wielkiej Brytanii i USA. Autorka już wcześniej przygotowana była do spotkań z kilkoma silnymi kobietami, walczącymi o równość i przede wszystkim o siebie. Kobieta maltretowana przez męża w Iranie, jeśli wniesie o rozwód, zostanie pozbawiona praw rodzicielskich i jest traktowana z góry przez sąd, który obwinia ją o zaistniałą sytuację. Inne wzmianki jak chociażby o tym, że kobieta jest traktowana jak połowa mężczyzny, również do przyjemnych nie należą, jednak z książki tchnie nadzieja na zmiany i widoczny jest wpływ na myślenie, również męskie. Mogłabym przytoczyć jeszcze kilka scen, które mnie poruszyły, jednak zachęcam Was do wzięcia do ręki tej pozycji i wyniesienia z niej czegoś dla siebie. Polecam :)