Informacja
Wszystkie kategorie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie

Wywiad z Marcinem Halskim

O AUTORZE:

Rocznik 1986. Urodził się w Piekarach Śląskich i mieszkał tu przez ćwierć wieku. Niektórzy mówią, że jest niepoprawnym marzycielem. Jednak Ci, którzy go znają twierdzą, że powinien urodzić się w innym, równoległym świecie.
Ukończył filozofię, pracował w różnych sektorach, by przyglądać się ludziom i mechanizmom ich działania. W głębi duszy pisarz, bo dla niego słowo jest magią, a zarazem balsamem dla duszy. Uwielbia książki, głównie fantasy oraz muzykę - czerpie natchnienie czytając i grając na gitarze.

Obecnie mieszka w niewielkim, spokojnym mieście niedaleko Piekar, w którym dzieli siebie z miłością swego życia, którą jest syn i jego mama. Jest też współlokatorem dwóch nie do końca stabilnych emocjonalnie kotów.

W 2020 roku zadebiutował książką, a właściwie poradnikiem, pełnym humoru i spostrzeżeń, dotyczących życia dwojga ludzi pt. „Dlaczego szczęśliwy człowiek nie żeni się z kobietą” oraz mroczną powieścią post-apo "Chrystusowa Ziemia". Rok później pojawiła się kontynuacja pseudo-poradnika "Szczęśliwy człowiek jako tatozaurus sapiens" oraz pozycja z gatunku darkfantasy "Laleczki".

WYWIAD:

- Co według Ciebie oznacza miłość do książek?

Jak to z miłością, każdy odczuwa i pokazuje ją inaczej. Dla jednych będzie to namiętne czytanie, dla innych zbieranie pozycji, a są i tacy, którzy cały swój wolny czas, a nawet życie zawodowe poświęcają tematyce około-książkowej. W moim przypadku literackie love polega na czytaniu, pisaniu, opowiadaniu o ciekawych tytułach, braniu udziału w książkowych imprezach, poznawaniu autorów, blogerów, wydawców i całego środowiska.  Przez książki zrezygnowałem nawet z oglądania filmów, bo wolę kartkować strony niż gapić się w ekran. A może to już nałóg, nie miłość?

- Z jakim nieżyjącym autorem chciałbyś napisać duet?

Z Terrym Pratchettem, człowiekiem o niekończącej się wyobraźni, niesamowitym poczuciem humoru i zacięciu filozoficznym. Oddałbym wszystko, by móc wspólnie z nim napisać jedną pozycję ze Świata Dysku.

- Do świata której ze swoich pozycji chciałbyś się przenieść (i dlaczego)?

Brutalne pytanie, bo piszę albo pseudoporadniki o związkach i dzieciach (w tym świecie już jestem), albo mroczną fantastykę. Z tego drugiego wybieram świat przedstawiony w „Chrystusowej Ziemi”, czyli postapo. W powieści człowiek zniszczył planetę oraz samego siebie. Chodziłbym z moją książką pod pachą po zgliszczach cywilizacji i zaczepiał nielicznych ocalonych i powtarzał „a nie mówiłem?”. Choć pewnie szybko by mnie coś zżarło.

- Czy w dzieciństwie lubiłeś czytać?

Od zawsze, choć jako dziecko bardziej komiksy. Zaś od podstawówki wszystkie pozycje Szklarskiego oraz sensację MacLeana, Higginsa czy Cusslera.

- Czy w tym roku zaskoczą nas jeszcze jakieś Twoje premiery?

Tak, w tym roku będą dwie moje premiery, z tego jedna zaskakująca: wraz z D.B. Foryś piszemy książkę z gatunku fantasy pulpficion (sami tak to określiliśmy). Jest to połączenie mrocznej fantastyki, erotyku i czarnego humoru. Planowo powinna ukazać się pod koniec października.

Z kolei w listopadzie pojawi się moja kolejna „normalna” książka, ale nie mogę podać tytułu, bo postanowiłem go zmienić i jeszcze nie wpadłem, na co ;)

- Czy planujesz coś wyjątkowego na rok 2023?

Jak zawsze;) Rozgrzebanych mam kilka powieści, ale przede wszystkim chcę naprawić błędy początkującego autora oraz rozwinąć wydawnictwo. Planuję między innymi wejść w świat gier RPG oraz, co najważniejsze, żyć już tylko z książek i pisania. Myślę, że się uda.

- Wolisz pisać w ciszy czy przy muzyce?

Zawsze przy muzyce. Warunki muszą być dwa: piosenki nie mogą być po polsku (bo mi słowa się potem mylą) oraz należeć do ciężkiej odmiany metalu, growl sprzyja myśleniu.

- Kawa czy herbata - co według Ciebie jest lepszym towarzystwem przy pisaniu książki?

Nie lubię herbaty, tylko litry kawy i piwa free.

- Jeśli miałabyś wybrać aktorów grających rolę głównych bohaterów Twojej ostatnio wydanej powieści, to kto by to był?

Nie znam zbytnio aktorów, zwłaszcza współczesnych - może byś Sylwester Stalone?

- W jakim państwie (nie licząc krajów angielskojęzycznych), chciałbyś wydać swoją powieść?

W Niemczech, chciałbym przekonać się jak w tym języku wypadną moje powieści i wyciągać co ciekawiej brzmiące zdania do memów.

- Jakiego gatunku nie lubisz czytać?

Kryminałów i poezji

- Czy masz jakichś betaczytelników?

Zawsze robiła to moja Marudzilla, jednak przy nowej powieści skorzystałem z pomocy kilku i planuję zostawić ich na stałe. Jednak najlepszym człowiekiem od tego jest E.Raj, która redaguje moje książki, a przy okazji betuje ;)

- Którą swoją książkę najbardziej polecałabyś "na start" z Twoją twórczością (i dlaczego)?

Jeśli ktoś lubi humor i ma dystans do świata – „Dlaczego szczęśliwy człowiek nie żeni się z kobietą”.

Pozostałym poleciłbym „Laleczki”

- Podaj trzy słowa, które najbardziej obrazują Twoją twórczość.

Miks gatunków wszelakich… może być?

Copyright 2022 by merlin.pl All right reserved