Informacja
Wszystkie kategorie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie

Laureaci Nagrody im. ks. Tischnera

Wydawnictwo ZNAK wraz z Ergo Hestią ustanowili coroczną nagrodę imienia księdza Józefa Tischnera, by promować w Polsce style myślenia i postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Nagroda ta przyznawana jest od roku 2001.

Znamy już laureatów roku 2022!

Nagrodę za pisarstwo, które stanowi kontynuację Tischnerowskiego “myślenia według wartości”, otrzyma Zbigniew Nosowski, dziennikarz, publicysta, działacz katolicki, redaktor naczelny czasopisma “Więź”.

Z kolei w kategorii „zaangażowanie społeczne”, laureatami Nagrody zostali Grupa Granica i Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

W pierwszym przypadku Jury doceniło cykl artykułów "Przeczekamy i prosimy o przeczekanie", w którym Nosowski ujawnił przypadki krycia nadużyć seksualnych w diecezji szczecińskiej i gdańskiej, oraz książkę Nosowskiego "Szukanie nadziei", czyli zbiór najważniejszych publikacji z ostatnich kilkudziesięciu lat. W drugiej kategorii Kapituła Nagrody wskazała na szczególną rolę obu organizacji w pomocy uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy.

Gala wręczenia Nagrody odbędzie się 24 listopada o 18:00 do Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Każdy z Laureatów otrzyma 50 tys. złotych. Jest to nowy etap rozwoju Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera.

Do tej pory w gronie laureatów Nagrody znaleźli się między innymi: Barbara Skarga, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak, Ryszard Kapuściński, ks. Michał Heller, Wojciech Jagielski, Wacław Hryniewicz OMI, Henryka Krzywonos, ks. Józef Krawiec, Karol Modzelewski, Janina Ochojska, Wiktor Osiatyński, Jakub Wygnański, Jerzy Szacki, Stefan Swieżawski, siostra Małgorzata Chmielewska.

Copyright 2022 by merlin.pl All right reserved