Informacja
Wszystkie kategorie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie
Zobacz wszystkie

„Nad Niemnem” – książka 2023 roku!

W dniu 3 września 2022 roku odbyła się kolejna ogólnopolska, jedenasta już, edycja Narodowego Czytania – w tym roku na tapet wzięto „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, ale Prezydent RP ogłosił już, że kolejny rok i następna edycja będą oparte o powieść pozytywistyczną „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – która jest lekturą dodatkową w liceum i technikum, w związku z czym może pojawić się chociażby w trakcie matur.

Narodowe Czytanie jest akcją, która ma zachęcić Polaków do sięgania po klasykę polskiej literatury – bo chociaż większość z tych tytułów pochodzi z kanonu lektur szkolnych – bez wątpienia wielu z nas dalej nie zapoznało się z ich treścią.

W 2021 roku, w dziesiątej edycji, gdy głównym motywem była „Moralność Panny Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, zdecydowano, iż z racji dwusetnej rocznicy powstania wyjątkowego dzieła polskiego wieszcza narodowego z czasów romantyzmu, rok 2022 będzie opierał się właśnie na „Balladach i romansach” – czyli na zbiorze czternastu utworów, które uważane są za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej oraz za manifest polskiego romantyzmu.

Akcję Narodowego Czytania zainicjował Pan Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Małżonką w 2012 roku lekturą Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. Dzisiaj wchodzimy w drugą dekadę edycji i – proszę Państwa – ponownie z Adamem Mickiewiczem i tym razem z jego Balladami i romansami – mówiła w czasie Narodowego Czytania Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda.

Copyright 2022 by merlin.pl All right reserved