Beatrix Potter - książki tego autora 31 dostępnych produktów
Beatrix Potter była brytyjską pisarką i ilustratorką książek dla dzieci. Międzynarodową sławę autorce przyniosły zwłaszcza stworzone przez nią postacie antropomorficznych zwierząt, które stały się głównymi, tytułowymi bohaterami między innymi takich jej opowiastek dla najmłodszych czytelników jak „Piotruś Królik”, „Pani Tycia Myszka” oraz „Prosiak Robinson”.
Beatrix Potter, a właściwie Helen Beatrix Potter, przyszła na świat 28 lipca 1866 roku w Londynie. Jej rodzice, Rupert Potter oraz Helen Leech, należeli do zamożnej warstwy społeczeństwa, w związku z czym od najmłodszych lat przyszłą pisarkę – w odizolowaniu od innych dzieci – wychowywały guwernantki. Beatrix miała również młodszego brata, Bertrama, z którym jednak bardzo rzadko się widywała, w związku z tym, że uczęszczał on do szkoły z internatem.
Od dzieciństwa Beatrix Potter była zafascynowana biologią. Początkowo swoją pasję realizowała głównie poprzez rysunki i opiekę nad zwierzętami. Następnie, korzystając z pomocy swojego wujka, wykształconego chemika sir Henry’ego Enfielda Roscoe, zaczęła zapisywać własne obserwacje dotyczące przyrody. Efekty prac późniejsza pisarka przedstawiła botanikom zatrudnionym w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew, jednak jako kobieta nie miała wówczas wystarczającej siły przebicia w zdominowanym przez mężczyzn środowisku naukowym. Mimo trudności, jakie nastręczały Beatrix Potter utarte XIX-wieczne konwenanse, nie porzuciła ona swojej pasji.
Po ukończeniu edukacji w 1892 roku pisarka zaczęła odwiedzać Muzeum Historii Naturalnej. Ponadto napisała także publikację, w której szczegółowo opisała nowo odkryty gatunek grzyba. Nawet w obliczu tych osiągnięć nie została jednak zaakceptowana przez naukowców. Należne uznanie i szacunek dla odkryć naukowych Beatrix Potter zdobyła dopiero po śmierci. Do osiągnięć brytyjskiej autorki można jednak zaliczyć fakt, że narysowane przez nią kartki pocztowe przedstawiające owady zostały opublikowane przez doktora P.K. Findlaya w jego książce „Wayside and Woodland Fungi”.
Obok nauk biologicznych, drugą pasją Beatrix Potter było malarstwo. Jako przedstawicielka górnych warstw społecznych pisarka często chodziła ze swoimi rodzicami na wystawy. Beatrix była szczególnie zafascynowana twórczością malarską takich artystów jak m.in. Rafael, Reynolds oraz Tycjan.
W wieku 15 lat Beatrix Potter zaczęła pisać swój dziennik. Pisarka używała bardzo małych liter, utrudniających odczytanie treści, ale także specjalnego szyfru, który na długie lata uniemożliwił poznanie zapisków autorki. Ostatecznie dziennik udało się rozszyfrować blisko sto lat później.
Pierwsza książka pisarki zatytułowana „Piotruś Królik” ukazała się w 1901 roku, blisko osiem lat po jej ukończeniu. Potter wydała ją na własny koszt, następnie sprzedając około 250 egzemplarzy wśród najbliższych. Publikacją zainteresowało się wówczas wydawnictwo Warne&Co, którego to nakładem w 1902 roku ukazała się debiutancka książka Beatrix Potter. Publikacja szybko otrzymała miano bestsellera, co pozwoliło autorce usamodzielnić się finansowo. Po dziś dzień Królik Piotruś jest niewątpliwie najbardziej znanym bohaterem literackim Beatrix Potter. Po śmierci artystki został on także przeniesiony wraz ze swoimi książkowymi przyjaciółmi na ekran – w zrealizowanym w latach 70. przez reżysera Reginalda Millsa filmie „The Tales of Beatrix Potter” oraz produkcji animowanej telewizji BBC z lat 90. Pod tytułem „Świat królika Piotrusia i jego przyjaciół”.
Po swoim debiucie literackim pisarka na potrzeby książek stworzyła kolejne słynne postacie. Szczególną popularnością oprócz Królika Piotrusia cieszyły się zwłaszcza Beniamin Truś, Kaczka Tekla Kałużyńska oraz Prosiak Robinson.
W 1905 roku, mimo zadeklarowanego sprzeciwu rodziców, Beatrix Potter przyjęła oświadczyny swojego wydawcy, Normana Warne’a. Plany o ślubie przerwała jednak śmierć chorego na białaczkę wybranka pisarki.
W październiku 1905 roku Beatrix Potter kupiła farmę Hill Top Farm w Near Sawrey. Wkrótce jej ziemia poszerzyła się o kolejne pobliskie tereny, które pisarka zakupiła, by zapobiec planowanemu rozpoczęciu na nich budowy. W działaniach tych wspomagał ją jej mąż, adwokat William Heelis, za którego wyszła w 1913 roku. Jako posiadaczka ogromnych połaci ziemi (do końca swojego życia zgromadziła około 1618 hektarów) brytyjska autorka założyła hodowlę owiec Herdwick, a po kilkunastu latach została prezesem stowarzyszenia hodowców tej rasy.
Beatrix Potter zmarła 22 grudnia 1943 roku w Near Sawrey. Bezpośrednią przyczyną jej śmierci było zapalenie płuc. Uroczystości pogrzebowe, zgodnie z ostatnią wolą zmarłej, były bardzo skromne – ciało zostało skremowane bez świadków, kwiatów i żałobników, a prochy rozsypano na wzgórzu nad pierwszą kupioną przez pisarkę farmą Hill Top.