- Strona główna
- »
- Książki
- »
- Biografie
- »
- Biografie pozostałe
- »
- Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście
Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Biografie pozostałe
Opis
Jerzy Kukuczka dokonał rzeczy niezwykłych – postawił stopę na wszystkich ośmiotysięcznikach, a ponadto zapisał się w historii jako drugi człowiek, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Historia jego niezwykłego życia nie jest jednak wyłącznie opisem jego licznych wypraw – „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” opisuje człowieka, który dokonał rzeczy niemożliwych. Biografia Jerzego Kukuczki to złożony portret najsłynniejszego polskiego himalaisty, który mimo przeszkód i ogromnych utrudnień, jakie wszystkim rzucał pod nogi PRL, konsekwentnie realizował swoje cele i marzenia. Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski przygotowali niezwykłą i emocjonującą relację, w której trzymające w napięciu i budzące grozę opisy wypraw mieszają się z barwnymi anegdotami i wzruszającymi wspomnieniami rodziny Jerzego Kukuczki, jego przyjaciół i górskich towarzyszy.
W „Kukuczce. Opowieści o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariuszowi Kortko i Marcinowi Pietraszewskiemu udało się odtworzyć skomplikowany charakter i osobowość Jerzego Kukuczki – człowieka małomównego, nieśmiałego, a jednocześnie zdeterminowanego, odważnego i od wczesnej młodości igrającego ze śmiercią. Jedni go podziwiali i uwielbiali, w drugich budził niechęć, a nawet strach – nad wyprawami górskimi Jerzego Kukuczki zawsze unosiło się bowiem widmo śmierci. Pierwszego partnera wspinaczkowego himalaista stracił w wieku 23 lat. Mimo słabego sprzętu, braku środków finansowych oraz problemów z uzyskaniem pozwolenia na wyjazd z kraju, robił wszystko, aby spełniać marzenia i znaleźć się w ukochanych górach – ponieważ tylko tam wypełniało go intensywne, niepohamowane uczucie wolności.
Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski – dziennikarze „Gazety Wyborczej” – wzbogacili „Kukuczkę. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” o liczne fotografie, które sprawiają, że stajemy się niemalże naocznymi świadkami osiągnięć Jerzego Kukuczki, a jego historia staje się nam bliższa, żywsza i jeszcze bardziej dynamiczna. Codzienne trudy, wzloty i upadki, groza wypraw górskich, pasja i euforia, podejmowanie trudnych decyzji – to wszystko staje czytelnikowi przed oczami i utrzymuje go w napięciu do ostatniej strony, pochłaniając całą jego uwagę.
„Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” to książka, która udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych, że siłą charakteru można zdobywać nawet najwyższe szczyty – dosłownie i w przenośni. Biografia Jerzego Kukuczki autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to wzruszająca i emocjonująca historia, która sprawia, że legenda Jerzego Kukuczki ożywa na nowo!
Informacja o produkcie
- Nr katalogowy:
- MR07187914
- Okładka:
- miękka
- Data Premiery:
- 2016-08-30
- Język:
- polski
- Liczba stron:
- 400
- ISBN:
- 978-83-268-2393-0
- EAN:
- 9788326823930
Produkt dostępny
Wysyłamy w 24h
Koszt dostawy tego produktu do Kiosku RUCHu to: 0 zł.
Opinie klientów na temat produktu
Piękna książka, niesamowita historia
O Jerzym Kukuczce chyba każdy słyszał, a już na pewno wszyscy interesujący się wspinaczką i wyprawami wysokogórskimi. „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego to wciągająca biografia Jerzego Kukuczki, w której przedstawiony jest pełny, złożony obraz tego legendarnego himalaisty, lecz motywem przewodnim, jak w jego życiu, są oczywiście góry.
Zacznę od tego, co się pierwsze rzuca w oczy – „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” to książka wydana po prostu przepięknie. Okładka, oprawa graficzna, liczne fotografie – wszystko jest najwyższych lotów, robi niesamowite wrażenie! Wiem, że oprawa to rzecz drugorzędna, ale już sam wygląd sprawia, że do czytania książki człowiek zabiera się z tym większą motywacją i przyjemnością, a jak się już zacznie czytać, to… jest jeszcze lepiej.
Z biografiami równie bywa – każdy, kto zabiera się do czytania oczekuje odpowiedzi na nieco inne pytania, więc ciężko tak wyważyć treść, aby zaspokoić ciekawość czytelników. Nie sposób też ominąć kluczowych wydarzeń z życia bohatera książki, w przypadku Jerzego Kukuczki to więc góry stoją na pierwszym miejscu, jednak, za co ogromny plus, nie przysłaniają samego Kukuczki – zostały opisane tak, aby przedstawić go jakiejś strony, coś zilustrować, a przy tym czyta się je jak dobry dreszczowiec, czuć grozę wspinaczy, ich emocje i trudy - nawet jak ktoś już trochę o tych wyprawach wie, to i tak czuje dreszczyk emocji. W „Kukuczce. Opowieści o najsłynniejszym polskim himalaiście” można spojrzeć na Kukuczkę z różnych stron, dzięki czemu jego postać staje się wielowymiarowa – jest przedstawiony jako młody człowiek z marzeniami, jako mąż i ojciec, partner wspinaczkowy, niezwyciężony alpinista, marzyciel zmagający się absurdalnościami PRL-u, budzący ambiwalentne uczucia indywidualista, a także człowiek targany sprzecznymi uczuciami i zmuszony podejmować trudne emocjonalnie decyzje. Przy tym wszystkim nie jest to pomnik Jerzego Kukuczki – nie jest to opowieść o herosie, człowieku bez skazy i zmazy, wręcz przeciwnie, ma swoje wady, z jego postepowaniem można się chwilami nie zgadzać, czuć wewnętrzny sprzeciw. „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” jest więc biografią wyważoną, za co autorom należą się brawa.
Biografia Jerzego Kukuczki z pewnością spodoba się nie tylko zainteresowanym himalaizmem i tematyką górską, ale każdemu, kto lubi czytać biografie – jest to książka po prostu ciekawa i dobrze napisana. Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski korzystali z wielu różnorodnych źródeł – książek i wspomnień samego Jerzego Kukuczki, rozmów z jego rodziną i bliskimi, wspomnieniach jego znajomych, w książce jest też mnóstwo fantastycznych zdjęć. Jedyny minus jest taki, że jak ktoś o Jerzym Kukuczce już dużo wie, dużo czytał i na własną rękę zagłębił się w jego życiorys to pewnie nic nowe się z „Kukuczki” nie dowie.
Ogólnie polecam, piękna i ciekawa książka!
Motywująca!
Inspirująca biografia
Bardzo porządnie wydana publikacja, interesująco podana wiedza o niesamowitych dokonaniach Jerzego Kukuczki. Mnóstwo zdjęć, cytatów, fragmentów wspomnień i zapisków. Przybliża surowe realia zaplecza ówczesnego polskiego alpinizmu i himalaizmu. Utrzymana w klimatycznej scenerii. Czytając liczne opisy zdobywania górskich szczytów, towarzyszące im spostrzeżenia i refleksje, mamy wrażenie jakbyśmy byli częścią opowiadanej historii, w pewien sposób sami pokonywali wszelkie trudności i przeszkody, czerpali radość z fenomenalnych sukcesów, ale również uczyli się godzić z porażkami, mobilizowali do kolejnych wyczynów, przekraczania granic wytrzymałości ciała i psychiki człowieka. Jak bardzo niebezpieczny i ryzykowny jest to sport, zdaje się wiedzieć każdy z nas, również jaki wiąże się z nim wysiłek, poświęcenie i wyrzeczenia. Zadziwia ludzka siła i determinacja w dążeniu do celu, pokonywania wyznaczonych szlaków, rozwijania pasji sięgania chmur i spoglądania na świat z perspektywy najwyższych szczytów. Silna wola, niezłomność, konsekwencja, pozytywna upartość, rozsądek podszyty jednak dozą szaleństwa, odpowiedzialność za siebie i innych, efektywne planowanie i zdobywanie funduszy na wyprawy. Ale jeszcze próba pogodzenia pasji z rodzinnymi obowiązkami, zapewnienia bliskim poczucia szczerej obecności i zaangażowania w sprawy rodziny.
Inspirująca biografia, zachęcająca do realizacji pragnień, podążania za marzeniami, stawiania ambitnych wyzwań, nawet jeśli początkowo wydają się nierealne i niezwykle trudne, to jednak ich urzeczywistnianie sprawia największą satysfakcję. Książkę pochłania się w szybkim tempie, napisana we wciągającym stylu, pozbawiona specjalistycznego żargonu, podparta rzetelnymi informacjami, z dbałością o szczegóły. Z zaangażowaniem śledzimy rozwijającą się fascynację i miłość do gór, robiącą wrażenie pasję zdobywania śnieżnych szczytów, podporządkowania jej wszystkiego. Kształtowania się charakteru człowieka, wyzwalania sił, sprawności i umiejętności, których tylko nieliczni mogą doświadczyć. Ale to także nieustanne obcowanie z ogromnym niebezpieczeństwem, tragicznymi zdarzeniami i mroczną stroną przeznaczenia. Jak powiedział Jerzy Kukuczka "przyszłość nie jest jeszcze napisana, ale nie będziesz żyć sekundy dłużej, niż jest ci to dane. Nie uciekniesz od tego, choćbyś nie wiadomo jak próbował." Zginął na wysokości 8300 metrów podczas wejścia na Lhotse. Autorzy zdecydowali się pokazać jak najbardziej prawdziwą sylwetkę znanego na całym świecie himalaisty, wraz z jego złożoną osobowością, trudnymi do pogodzenia cechami. Nie zawsze wolnego od krytyki i zazdrości innych, ale którego wyczyny znajdują szeroki podziw i uznanie. Niekwestionowany autorytet w sięganiu tam, gdzie człowiek może najwyżej postawić stopę na Ziemi, drugiego na świecie zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum, warto sobie uświadomić w jak fenomenalnym stylu tego dokonał. bookendorfina